• Pejo
 • Limdaş
 • Düşlerevi
 • Şenpolat
 • 4
 • LÖSEV
 • Doblo Fiat
 • MADIRLI
 • Serkan Daş
 • CEM ÇİL 9
 • ÜÇERPEN10
 • YAĞIZTV11

İşadamı Memet Aca: Memleketimize hizmet etme zamanı geldi...

İstanbul’da yaşayan Erzurumlu işadamı Memet Aca, doğduğu topraklara hizmet için kolları sıvadı...

 • 29 Ocak 2018 12:39
 • A
 • A

 

ÖZEL RÖPORTAJ

 

 

ERKHABER / ERZURUM - Erzurum, Memet Aca ismini yaptığı hayırseverliklerle, doğduğu topraklara verdiği desteklerle tanıdı. Kimi zaman engelli genç bir kıza akülü araba hediye ederken, kimi zaman ilçe ve köy okullarına kitap bağışlarken, kimi zaman doğduğu toprakların gençleri için düzenlenen futbol turnuvalarına sponsorluk yaparken kimi zaman da yüzlerce dar gelirli ailenin çocuklarına yaptığı kıyafet yardımlarıyla tanıdık Memet Aca’yı. Yaşamını İstanbul’da sürdüren Hınıs doğumlu işadamı Memet Aca, Edirne ve Tekirdağ’da da konut işleri yapıyor. Bugüne kadar Erzurum’da ticaret yapmayan, son olarak Tunceli’de hastane inşaatı yapan Aca, artık memleketinde de ticaret yapmaya karar verip, bir irtibat ofisi açtı. ERKHABER olarak biz de Aca ile işte o ofisinde yaptıklarını ve yapacaklarını konuştuk, ortaya da keyifle okuyacağınız bu röportaj çıktı...

 

ERKHABER - Bölgede inşaat inşaatlara başladınız. Daha önceden İstanbul, Edirne ve Tekirdağ civaarlarında inşaat işleriniz vardı ama şimdi kendi bölgenizde de inşaat yapmaya başladınız.  Tunceli’de bir hastaneyle başladınız. İşlerinizden biraz bahseder misiniz?

MEMET ACA - Bizim işlerimiz genelde inşaat ağırlıklı olduğu için esas muhitimiz İstanbul ve Trakya. İstanbul’un Avrupa yakasından Trakya’nın uç noktasına kadar ortaklarımız var birlikte inşaat işleri yapıyoruz. Erzurum’a sık sık gidip geliyorum. Her ne kadar da İstanbul’da yaşasam, Erzurum benim için farklı bir memleket. Kendi memleketim, öz vatanım ve ata toprağım. Erzurum’u da Erzurumluları da çok seviyorum. Her zaman söylüyorum Dadaşlar merttir, adamdır. Bizde buraya gelip bu adamlıktan nasibimizi alıyoruz. Erzurum’u çok sevdiğimiz için artık bu bölgeye kendi firmamızı da getirerek iş yapmaya  başladık. İnşallah yazın Erzurum’da da inşaatımız başlayacak. Şu anda Erzurum’un komşu vilayeti olan Tunceli’de inşaatımız devam ediyor. Şehrimizi seviyoruz. Şehrimize de yatırım yapacağız ve şehrimizin insanına istihdam sağlayacağız. Erzurum dışından kimseyi çalıştırmayacağız. Böyle bir kararımız var. Dolaysıyla şehrin ekonomisine bir katkı sunmayı arzu ediyoruz.

ERKHABER -  Tunceli’de yapımı devam eden hastaneden bahsedebilir misiniz?

MEMET ACA -  Tunceli’de bir hastane inşaatımız devam ediyor. 6 bin metrekare kapalı alanı olan, son yılların modern inşaatlarından bir tanesi. Sağlık bakanlığı bu projeyi çok önemsiyor. Bunlar devlet hastanelerinin ve bölge hastanelerinin yükünü de alabilecek acil müdahale diye tabir ettiğimiz hastane modeli. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Türkiye’nin her yerinde şu an uygulamaya başlatıldı. Bizde Tunceli’ye başladık. Yapımı devam ediyor.

ERKHABER -  Siz Batı’da yap-sat da yaptınız, villalarda yaptınız. Erzurum’da da bir kentsel dönüşüm söz konusu. Erzurum’da da artık binalar modernleşiyor. Erzurumlu ilgili düşünceleriniz neler?

MEMET ACA -  Her geldiğimde Erzurum’u geziyorum. Gerçekten bu şehrin bir kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Çünkü şehir çok eski. Deprem riski olan bir bölge. Mutlaka ve mutlaka Erzurum’un kendisini yenilemesi gerekiyor. Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’le de görüştük. Erzurum merkez ve tüm ilçelere bu kentsel dönüşümü yaymak zorundayız. Görsellik açısından da çok önemli buluyorum. Çünkü Erzurum artık bir turizm merkezi. Bugün Erzurum’a geliyorsunuz ve otellerde yer bulmak mümkün olmuyor. Yabancılar şehir merkezindeki yapılaşmayı gördüğü zaman bu Erzurum için negatif bir durum. Kentsel dönüşüme bizim katkımız ne olacaksa onu da yapacağız.

ERKHABER -  Gidip geliyorsunuz ama Erzurum’a uzaktan bakan bir işadamısınız. Son 4-5 yıldır manzarayı nasıl buluyorsunuz?

MEMET ACA - Erzurum Doğu Anadolu’nun en güzide şehri ve gelişmekte olan bir kent. Erzurum daha farklı yerlerde olmalı. Doğu’da Malatya var. Malatya’da Erzurum’dan çok sonra kurulmuş bir şehir. Biz İç Anadolu Bölgesi’nde Konya’ya, Kayseri’ye gidiyoruz. Hatta Kocaeli ve Sakarya’yı da katabiliriz. Erzurum’un bu şehirlerden ne eksiği var. Dolaysıyla şehrin konumunu daha ileriye taşımamız lazım. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanımız, Bakanlarımız ve milletvekillerimiz Ankara’da çok büyük bir gayret gösteriyorlar. Mutlaka şehirde önemli yatırımlar, istihdama katkı sağlayacak yatırımlar yapılması gerekiyor. Aşkale Çimento’dan başka önemli bir yatırımımız yok. Büyükşehir Belediye Başkanımız geçen gün bana bahsetti. Birkaç tane yatırımcıyla görüşmüş. Fabrikaların yapılmasıyla ilgili bir temas olmuş. Bunlar bu şehre çok önemli katkılar sağlayacaktır. Geçen gün Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Milletvekillerimize de deklare ettim. Bu noktada bizim üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Biz istihdamı bununla da bağlantılı olarak toplumda ekonomi ve refahı çözersek şehir zaten kendiliğinden gelişir. Şehirlerin gelişmesi ekonomiye bağlı bir şeydir. Aslında şehri büyütecek olan şehrin içinde yaşacak insanlar. Kamunun bütçesiyle bir şehir ne kadar büyüyebilir ki. Benim Anadolu’da küçük bir esnafken şimdi fabrikası olan arkadaşlarım var. Kayseri ve Malatya’da bunun örneklerini görüyoruz.

ERKHABER - Yeni çıkan Cazibe Merkezleri programı vardı. Başvurular da oldu ama sonrasında bu cazibe merkezleri değiştirildi. Bunu nasıl buluyorsunuz bir işadamı olarak?

MEMET ACA - Cazibe merkezlerinin ismini teşvik sistemi diye değiştirdiler. İlgili bürokratlarımız bu sistemi iyi oturtabilirlerse hiçbir sorun yok. Çok farklı bir şekilde yürüyecektir. Erzurum için de çok ciddi müracaatlar var. Benim tanıdığım 4-5 arkadaşım Erzurum’a yatırım yapmak için başvurdu. Dolaysıyla bu teşvikle ilgili aksi bir durum ortaya çıkmaz ise Erzurum bundan çok büyük pay alacak.

ERKHABER - Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

MEMET ACA - ERKHaber’e çok teşekkür ediyorum. ERKHABER’i beğeniyle takip ediyoruz. Ben her zaman iddia ediyorum Doğu Anadolu’nun en güzel basın-yayın kuruluşu. Tarafsızlığınız ve adaletinizle önemli haberlere imza atıyorsunuz. Şehrimizi seviyoruz. Erzurum’a sahip çıkmak lazım. Erzurumlu yiğittir, merttir. Ele ele verip, kendi şehrimizin insanlarıyla kendi şehrimiz için mücadele edeceğiz. Erzurumlu işadamlarımızın bir çoğuyla görüşüyorum. Yakın arkadaşlıklarımız var. Mutlaka ve mutlaka bu şehre gelmeleri lazım. Büyük bölümü de gelecek görüşüyoruz. Çok çiddi insanlar Erzurum’da yatırım için kolları sıvadı. Bugüne kadar gelmemelerinin nedeni de başta ulaşım olmak üzere çok ciddi problemler vardı. Ovit ve Kop tünellerinin faaliyete geçmesiyle bu problemler ortadan kalkıyor. Adam limandan 1.5 saatte malzemesini buraya getirtebilecek. Hızlı Tren çok hızlı bir şekilde yapılacak. Bu sorunlar giderilirse şu anda canlanan ekonomi daha da çok canlanacaktır.

 

 • Bayramoğlu
 • Cassoni
 • Desni
 • Düzgün
 • Güvendik
 • Limdaş
 • MNG
 • Ziebart
 • MNG
 • Sezerler