• Pejo
 • Limdaş
 • Düşlerevi
 • Şenpolat
 • 4
 • LÖSEV
 • Doblo Fiat
 • MADIRLI
 • Serkan Daş
 • CEM ÇİL 9
 • ÜÇERPEN10
 • YAĞIZTV11

Başkan Sekmen 3 yılını değerlendirdi: 3 yıl hizmetle geçti!

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, görev süresinin 3 yılını ERK Haber’e değerlendirdi...

 • 19 Ocak 2018 00:24
 • A
 • A

RÖPORTAJ: SİNAN ÖZÇAYLAK - ORKUN ÇİZMELİ

FOTOĞRAFLAR: LEVENT AKPINAR

 

 

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, görev süresinin 3 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, ERK Haber’in sorularını cevaplandırdı. Genel Yayın Yönetmenimiz Sinan Özçaylak, Yazı İşleri Müdürümüz Orkun Çizmeli ve Genel Koordinatörümüz Levent Akpınar’ın sorularına içtenlikle cevaplar veren Başkan Sekmen, geride bıraktığı 3 yıl içerisinde arzu ettikleri tüm hizmetleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Görev süresinin bitimine 15 ay kala yapmayı düşündüğü projelerine ve yeniden aday olup olmayacağına kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulunan Başkan Sekmen ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyle sizleri başbaşa bırakıyoruz...

 

ERKHABER: Görev sürenizde 3 yılı neredeyse tamamladınız. 3 yıla baktığınızda nasıl bir tablo görüyorsunuz. Bizimle paylaşır mısınız?

MEHMET SEKMEN: Geçmiş yıllarımızı dolu dolu geçirdik. Bütçelerimiz bu çalışmayı zaten ortaya koyuyor. Gerek köylerde gerek ilçelerde gerekse merkezde altyapı başta olmak üzere yine çevreye dönük arıtma tesisleri, gerek atık su arıtma gerekse içme suyu arıtma tesisleri olmak üzere yoğun bir çalışma yürütüldü. Bütçemiz geçmiş dönemin 6 katı bir büyüme yaptı. Bizimle nüfusu ve gelirleri aynı olan belediyelere baktığımız zaman onlara göre de 2,5 katı bir büyüme yaptığımız görülecektir. Gerek 2015 gerekse 2016 bütçeleri bizler tarafından hazırlanan bütçeler. 2014 bütçesi bizden evvel hazırlanmış. 2015 ve 2016 bütçeleri Türkiye’de gerçekleşen en büyük bütçeler diyebilirim. Bu nüfusuna göre yapılan bütçe olarak tescillendi. İnşallah 2017 bütçesinin de aynı şekilde oluşacağı kanaatindeyim. 2016 bütçesi 5 kalemde en iyi belediye Erzurum Büyükşehir Belediyesi. En az personel istihdam eden, gerek personel gerekse hizmet alımı personele en az pay ayıran. Vergilerini ödemelerini zamanında yapabilen kalemleri sıraladığınız zaman beş kalemde en iyi konumda olan bir belediye konumunda Erzurum. Bu inşallah yıllarca devam edecek.

“ARZU ETTİĞİMİZ HİZMETLERİ YAPTIK”

Arzu ettiğimiz hizmetleri bu geçen dönem içinde yerine getirdik. Tabi bizim en büyük kalemlerimizden bir tanesi bu da piyasa açısından önemli 300 milyon TL piyasaya para sürdük. Yani emlak alımı yaptık. Bunlar gerek kale çevresi gibi kamulaştırılan alanlar gerekse diğer mahallelerimizde yaptığımız gibi yaptığımız kamulaştırmalar. Yani 4 yıla böldüğünüz zaman 75’er milyon TL para sürmüş olduk. Hatta geçmişte ben Kalkınma Bakanımıza “120 milyon TL kamulaştırmaya para ödedik” deyince, “Erzurum Belediyesi kamulaştırmaya bu kadar para nasıl verir” diye şaşırmıştı. Bunun dışında ayrıca da arsalar verdik. Bunlar geçmişte bizim olmayan ama imar kanunu gereği imara açtığımız zaman yapabildiğimiz yerler. Burada kimseye bir menfaat değil. Kadastro dışı kalmış yerleri tespit ederek, onların imar çalışmalarını yaparak belediyemize kazandırdık. Bu arsaları satarak hem özel sektörün konut yapımına büyük destek verdik. Tabi fiyatları makul tutarak. Yıldızkent’e gittiğiniz zaman onlarca yüzlerce konut yapıldı ve o bölgenin gelişmesine büyük katkı sağladı. Yeni oluşturduğumuz Şehitler mahallesi ve diğer dönüşüm yaptığımız yerlerde bir kısmını kamulaştırarak bir kısmını kat karşılığı anlaşma yaparak yaptığımız yerler. Kıyasladığımız zaman Erzurum’da kıyaslanmayacak değişim ve dönüşümü gerçekleştirdik. Gerçekleştirmeye de devam edeceğiz.

“TAŞERON PERSONELLE İLGİLİ ENDİŞEMİZ YOK”

ERKHABER:  Başkanım az önce en az personel dediniz. Evet Büyükşehir belediyesi kadrosunu koruyor ama taşeronlarla ilgili yeni bir yasa çıktı. Bu nasıl etkileyecek belediyeyi. Bununla ilgili bir ön çalışma yaptınız mı ?

MEHMET SEKMEN:  Bizim hiç endişemiz yok nasıl olursa olsun bu insanlar bizden maaş alan insanlar. Aracıyı kaldırıp bizden maaş alacaklar. Bunların toplamı bütçenin yüzde 30’unun altında olması lazım. Hem memur, hem işçi hem de taşeron diye tabir ettiğimiz çalışanların toplamının o rakamın altında olması önemli. Zaten o rakamın altında bunları karşılıyoruz. Zaten o ilgili firmaya bırakmıyorum. Onlarla anlaşma yapmışım. Yatırdığım ilk para onların maaşıdır. Bu işi bugüne kadar bölge götürdük. Hatta şimdi yüzde 20 daha ucuza çalıştırma imkanımız olacak. Çünkü ilgili firma da onların üzerinden yüzde 5, yüzde 10 ve yüzde 15 para kazanıyordu. Onun için bize bir sıkıntısı olmayacak. Sadece sıkıntımız onların çalışmalarını sevk ve idare etmek. Disipline uyan uyar, uymazsa gerekli müeyyide neyse o uygulanır.

ERKHABER:  Artık kışı yaşamaya başladık ve kayak sezonu açıldı. Palandöken, Özelleştirme İdaresi’nden size geçtikten sonra çok ciddi yatırım yaptınız. Yatırımlar devam edecek mi? Örneğin seçim döneminde konuştuğumuz şehirden dağa teleferik projesi vardı. Ayrıca Konaklı ile ilgili çalışmalar ne durumda?

MEHMET SEKMEN:  Bizim en büyük imkanlarımızdan birisi Palandöken ve Konaklı’nın şehrin yanı başında olması. Kayak merkezlerimizin kar kalitesinin de pistlerinin de diğer kayak merkezlerinden güzel olması. Geçen yıl dağın devrini sağladık. Tabi yeni yatırım yapılması gerektiğini biliyorduk. Özelleştirme İdaresi’nde olduğu zaman da biz gerek su göletleri, gerekse suni kar makineleriyle ilgili çalışmalar yürüttük. Görevi devraldıktan sonra başta suni kar makinelerini, kamera sistemlerini harekete geçirdik. Tesislerin bakım ve onarımını yaptık. Gondol ve teleferiklerin bakım ve onarımları gerçekleştirildi. Atıl duran gondollar yeniden adapte edildi. Makine parkı elden geçirildi. Ekipmanlar oluşturuldu. Kendi ustalarımızla çalışıyoruz. Yine dağda ki arama kurtarma ekiplerini kendi itfaiye ekiplerimizden oluşturduk. Onlara eğitimler verdik. Bu sene de hem yeni pistler açtık. Bir pistimizi de 20 kilometre kadar aydınlattık. Bu yıl gece 01:00’a kadar kayak imkanı sağlayacağız. Artık bu sayede “akşam kayak yapalım” diyenler kayak yapabilecek. Ayrıca sosyal tesisleri hayata geçirdik. Küre kafenin altında bir restoran oluşturduk. İnsanlar gelip orada dinlenebilsinler diye. İhtiyaç mahalleri oluşturduk. Hem üste hem altta çay, kahve içebilecekleri alanlar yaptık. Alt tarafta cam fanus diye bir dinlenme alanı hizmete soktuk. Yine hemen otel bölgemizin ön kısmında cam fanuslar oluşturuldu. Aileler orada dinlenebilecekler. 10 civarında da ahşap evler yaptık. Gece insanlar orada kalabilecek. Ama gelecek yıllarla ilgili de şehirden dağa ulaşım, hatta belki gondol da olmak üzere yani şehir merkezinden ta Ejder Tepesi’ne inşallah teleferik oluşturulacak. Yine Ejder Tepesi’nde belki bir kongre merkezimiz oluşabilecek. Orada insanlar hem gece orada kalabilme hem de toplantı yapabilme imkanını oluşturacağız. Bunlar peyderpey gidecek. Tabi dönemimizin sonuna geldik. 15 ayımız var. Kalan bu süre içerisindeki başlatacağımız projelerimiz içerisinde bu bahsettiğimiz gondol yok. Gondolu eğer şehirden başlatırsak, bu çok büyük bir yatırım anlamına geliyor. Biz finans imkanlarını 5 yıla yayarak yapmayı hedefliyoruz. Konaklı Kayak Merkezi’ne de bir proje yaptırıyoruz. Aynı Davos’ta olduğu gibi bir tatil köyleri oluşturulabilir mi? Onunla ilgili görüşmelerimiz var. Olsa da olmasa da biz mutlaka orayı değerlendireceğiz. Özel sektör olursa iyi olur. Olmazsa yeniden göreve başlamam halinde belediye olarak 5 yıllık bir proje yaparak oradaki tesisleri gerçekleştireceğiz. Hatta oraya başta Konaklı olmak üzere termal suyu da çıkartacağız. Hem açık ve kapalı havuz  hem de otel içerisinde ayrıca yapacağımız gondol evler içerisinde sıcak suyu yani termal suyunu akıtıp insanların hizmetten istifadesini sağlayacağız. Birinci hedefimiz bu. İkinci hedefimiz ise bu suyu Palandöken’e taşıyabilir miyiz? Önce Palandöken’den sondajla çıkartabilir miyiz ona bakacağız. Çıkartamıyorsak boruyla Palandöken’e taşıyalım diye düşünüyoruz.

“ÇOK ÖNEMLİ YATIRIMCILARI GETİRİYORUZ”

ERKHABER:  Sizin yatırımcıyı Erzurum’a çekme adına da önemli çalışmalarınız oldu. 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin 1’nci etabı tamamlandı. İlk etabında yerli yatırımcılara yer verildi. 2’nci etapta dışarıdan gelen yatırımcılar da olacak. Sizin görüşme yaptığınız, bizim de çok önemsediğimiz 15 milyar dolarlık ihracatı olan Vinnesman firması var. Görüşmeler ne durumda. 

MEHMET SEKMEN:  Vinnesman firması boru fabrikasına başlıyorlar. Geldiler, arazilerini gösterdik. Şantiyelerini kuracaklardı. Bunlar Alman firması. Statüde bir değişiklik olmazsa bu yatırım tamam. Hava müsait olsaydı inşaatları başlayacaktı. Yine büyük firmalar var. Onlar da hükümetin kararını bekliyorlar. Biliyorsunuz bu cazibe şehirler programı aksamaya uğradı. Hem gecikti hem de statüsünde değişiklik oldu. İlk çıkan mevzuatla şimdiki çıkacak mevzuat arasında önemli farklılıkların olacağı söyleniyor. İlk mevzuatta devlet fabrikaların binalarını biz yapalım diyordu fakat şu gelinen noktada fabrikalar için biz krediyi verelim onlar yapıp borçlarını onlar ödesinler deniliyor. Bunun nedeni de fabrika binalarının farklı olması. Yani devlet fabrikayı yapacak, işletmecisi çalıştıramadığı durumda aynı işi yapacak yatırımcılar bulmak gerekecek ki orası devam etsin. Öbür şekilde fabrika atıl kalacak ve devletin başına yük olacak. Yeni mevzuatın yayınlanmasını bekliyoruz.

ERKHABER:  Erzurum için çok önemsediğimiz merkezlerden birisi de fuar merkezi. Tarım Fuarı ile beraber açılışı da yapıldı. Buranın işletmesi noktasında ne düşünüyorsunuz. Bir de fuar merkezlerinin yanında şehir otelleri oluyor. Bununla ilgili de bir düşünceniz var mı o alana yakın?

MEHMET SEKMEN:  Fuar alanını bizim direk işletmemiz doğru olmaz. Tarım fuarını yapan kişi “yılda 20’ye yakın fuar yapayım” diye bize geldi. Ama biz istedik ki daha ulusal hatta uluslar arası düzeyde etkinliği ve prestiji olan bir firmayla yapalım. Bunun için İstanbul’dan bir iki firma geldi. Bizim Kültür A.Ş. şirketimizle görüştüler. Bende kendilerini dinledim. Şimdi yetkiyi aldık. CNR olabilir TÜYAP olabilir. Yalnız hedefimiz sadece onlara verip kenardan bakmak değil, bizim belediyemizin şirketiyle beraber işletilmesi ki bizimde bir tecrübemiz olsun. Gelecek yıllarda da gerekirse onlardan bağımsız olarak bizler de artık bu işi yürütebilecek bir hale gelelim. İnşallah şartnamesi oluşturulacak. Bir ihaleye çıkacağız. Burada hedefimiz her ay bir fuar yapabilir miyiz? Otellere gelince burada 2 tane otel projesi var. Bir tanesi hemen Kazım Karabekir Stadyumu’nun yan tarafında fuarın hemen arkasında bir gökyüzü cazibe projemiz var. Onun bir termal oteli vardı. 200 yataklı bir otel. Taliplileri var görüşüyoruz. Görüştükten sonra arazi bizim olmadığı için biz onu Maliye Bakanlığı’na götüreceğiz.

 

“MNG, HİLTON VE RAMADA OTEL YAPACAK”

Maliye Bakanlığı’nın yapacağı sistem neyse o sistemde orada bir otel yapılacak. Şu anda projesi hazırlanıyor. MNG’de kendi arazisinin yan tarafında patronu 150 yataklı WOW Otel yapmayı düşünüyor. Bende kendisiyle görüştüm. Hilton’un da talebi var inşallah onu gerçekleştireceğiz. Biri de yine bizim hemşerimiz olan Burhanettin Kaya’nın projesi var. Onlar dağdan bir yer istiyorlar. Şimdiye kadar veremedik çünkü dağda da öyle münasip bir yer yok. Dedeman’ı da devam ettirmek istiyoruz. Onlar da makul fiyata yerini almak istiyorlar. Dedeman ismi önemli bir isim. Ben devam etmelerini istiyorum. Madem yatırımcı arıyoruz gelsin oteli yenilesin. Biz WOW Otel’i rica ederek Cumhurbaşkanımıza söylettirdik ve gelmesini sağlıyoruz. Kaya’yı biz getirttirdik. Hilton’u 2 yıl uğraştık getirttiriyoruz. Çünkü bunların isimleri bir değer. Yüksek İrtifa Kamp Merkezi için de çok önemli. Geçen yıl takımlara otel veremedik.  2 tane de kapalı spor salonu projemiz var. Bir de dağda ki özel sektöre ait yerleri kamulaştırıyorum. 2 sene içerisinde mahkemeler biter. Bitince de orada tamamını almış olacağız. Aldıktan sonra bizim dönemimizde de bizden sonra da orada yeni sahalar yapılır. Futbol dışında diğer spor dallarına da önem vermeliyiz ki burası aktif olsun. Sezonu 2 ay değil 6 aya çıkartmış oluruz. Bunun dışında dağda bir macera park düşünüyoruz. Yaz ve kış bir raylı sistem düşünüyoruz. Böyle önemli projeler var. Bunda da tabi 5 yılı hedef alıyoruz.

“ERZURUMSPOR’A 1-2 TAKVİYE YAPILACAK”

ERKHABER:  Hazır spordan bahsetmişken bir de Erzurumspor var. Hocamızı değiştirdik. Bir toparlanma sürecine de girdi diye düşünüyoruz. Siz de aynı fikirde misiniz?

MEHMET SEKMEN: Yeni bir takım kuruldu. Arkadaşlar devre arası 1-2 takviye yapacaklar gibi. Yeni gelen hoca hem eksikleri görme açısından hem de alınacak futbolcuları tespit etme açısından önemli. Bizim zaten bu yıl ki hedefimiz ligde kalmak. Peş peşe çıktık. Bir müddet burada kalmak gerekiyor. Şehrimiz ekonomik olarak da bir Süper Lig takımını kaldıramaz. Çünkü sanayi desteği lazım. İnşallah bu firmalar yatırımlarını yaptıkları zaman onların gerek isim hakkını kullanma, gerek reklam verme bakımından daha büyük destekler olabilir. Kulübümüzün büyük bir borcu yok. Kurum borçları zamanında ödeniyor. Yeni tesislere kavuşturduk. Alttan ısıtmalı bir antrenman stadı. Kapalı spor salonu önemli tesislerimiz var artık. O eksikleri de tamamladık.

 

“ESKİ HOCAMIZ TAKIMI DARMADAĞIN ETTİ”

ERKHABER:  Kulübe kalıcı gelir getirecek projeler de sağlanabilir mi acaba?

MEHMET SEKMEN: Tabi bu tesis de olabilir kaynak getiren bir yer de olabilir ama bu sefer kulübe arzu etmediğiniz kişiler talep olabilir. Gelip o imkanları çarçur edebilirler. Maalesef sporun Türkiye’de ki kaderi böyle. Kulüpleri ele geçirip aşırı borçlandıranlar oldu. Bunlar şehrimizde geçmişte yaşandı. Eğer şehri düşünen iyi bir yönetici olursa bu işlere girmez. Ama bakıyorsunuz bugün kulüplerin çok borçları var. Ama dediğim gibi şehirde oluşturulacak yatırımlarla belki Erzurumspor’umuz önemli destekler alır. Tabi kalıcı hocalar bulup altyapıya ağırlık verip altyapıdan da yeni gençleri yetiştirmek lazım. Yoksa yetişmiş, belli bir yere gelmiş futbolcuları satın alarak böyle götürmek de doğru değil. Eski binamızı altyapıya verdik. İlk olarak takımı teslim ettiğimiz teknik direktör altyapıya bakmadan, mevcut futbolculara bakmadan takımı darmadağın etti. Ben ilk etapta Kemal hocayla devam etmelerini istedim.  Ümitlerin bittiği bir noktada takımı aldı ve bir üst lige çıkardı. Fakat arkadaşlar beğenmedi ve yağmurdan kaçarken doluya tutuldular. O şampiyon takımdan en az 7-8 futbolcu kalmalıydı. Emekleri geçmiş. İnanıyorum ki o çocuklar burada olsaydı, takım daha farklı yerlerde olabilirdi. Mesela altyapıdan gelen iyi gençlerimiz vardı. Onlara şans verilmedi. Hatta üst yapıda çok genç yetenekler vardı. Artık yeni takıma bakacağız. Hedefimiz yakalamış olduğumuz bu imkanı çarçur etmemek ve bu lige tutunmak.

ERKHABER:  Evet yeniden belediyecilik hizmetlerine dönelim dilerseniz. Şehrin en büyük ihtiyaçlarından birisi de bir kültür ve kongre merkezi. Gerçi Dadaş Sineması’nın onarımı yapıldı ve şık bir salona kavuştuk ama biz kendinden bağımsız bir kültür merkezine de ihtiyaç duyduğumuzu savunuyoruz.

MEHMET SEKMEN:  Evet kesinlikle aynı fikirdeyim ve bu yönde de çalışmalarımız var. Bir tanesi Erzurum’da kültür merkezine benzer güzel bir nikah salonu. Aynı anda 3 nikahın kıyılabileceği, modern bir salon. Üzerinde de büyük toplantıların yapılabileceği 2 bin metrekarelik bir salon düşünüyorum. Bunun dışında da bir tane kongre merkezi. Gökyüzü projemizin içinde kongre merkezi de var onu da gerçekleştireceğiz. Zaten eğer yeniden bir görev alma durumumuz söz konusu olursa biz veya bir başkası mutlaka bu projeyi gerçekleştirmeli.

 

ERKHABER: Kentsel dönüşümde ne noktadayız?

MEHMET SEKMEN: Bu konuda işin daha başındayız. Ancak altyapı oluşturuldu ve devam ediyor. Bu çöküntü alanları dediğimiz Veyisefendi, Kevelciler, Hacı Cuma, Dağ mahallesi, Şehitler olmak üzere belli çalışmalar başladı ancak bunların bir netice vermesi önümüzdeki 5-6 yıla bağlı. Hatta daha uzun da sürebilir. Çünkü biri ürettiğin ürüne talip olacak ki dönüşüm yapabilesin. Fakat hükümetimizin bir çalışması var. Faizsiz finans desteği vermeyi hedefliyor. Bunu oluşturabilirse bu büyük bir destek olur. Biz burada kendi yağımızla kavruluyoruz. 2018 yılı kentsel dönüşümde atılım yılı olacak. İnşallah bin tane sosyal konutu hizmete sokacağız. Mumcu, Kevelciler, Dağ Mahallesi ve Edip Somunoğlu’nda bu yılın başında başlayacağız.

 

“KARADAYI MAĞDURLARININ MAĞDURİYETİNİN BİR KISMINI ÇÖZDÜK”

ERKHABER:  TOKİ’nin Yıldızkent’te yaptığı konutlar sayesinde de Karadayı mağdurlarının mağduriyetlerinin bir kısmı en azından çözülmüş oldu. Henüz bitmemişken bile satanların olduğunu duyuyoruz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

MEHMET SEKMEN:  Tabi 70-80 bin liraya devredenler var. Biliyorsunuz TOKİ yaptığı bir binayı 10 yıl bir başkasına sattırmıyor. Fakat biz bu hakkı verdirdik. Önümüzdeki yıl Temmuz ayı gibi onları da teslim edeceğiz. Bu Türkiye’de çok önemli bir hizmet oldu. Kentsel dönüşümde Mumcu’ya büyük bir önem veriyorum. Başta Mumcu olmak üzere devam edeceğiz.

ERKHABER: Belediye neden lüks konut yapıyor diye sıkça eleştiriliyor. Ama araştırıp görüyoruz ki, en lüks konutlar Şehristan, orada bile daireler 180 bin TL ile 350 bin TL arasında. Öyle herkesin söylediği gibi 500 bin TL’ye daire yok. Yine baktığımızda farklı yerlerde yapılan daireler ise 80 bin TL ile 200 bin TL fiyatlar arasında değişiyor. Neler söyleyeceksiniz?

MEHMET SEKMEN: Evet fiyatlarımız aynen sizin de belirtiğiniz rakamlarda. Giriş kat. Yerden 1 metre yükseklikte 2+1 66 bin TL’ye dairelerimiz var. Edip Somunoğlu’nun yan tarafında okul kampüsleri var. Bu konutlar olmasaydı. Bugün Erzurum’da konutlar en az 500-600 bin TL civarındaydı. Biz onu şartlı yaptık. Halk Bankası’yla yaptık. Halk Bankası kaliteli malzeme kullandırdı. Gidin bakın en kaliteli malzemeleri kullandık.  Erzurum değişmeye devam edecek. Belki biz içerden fark edemiyoruz ama dışarıdan gelen insanlarımız bu değişimi hemen fark ediyor.

“ALLAH NASİP EDERSE 5 YILLIK BİR PLAN DAHA YAPACAĞIZ”

ERKHABER: Görev sürenizin dolmasına da artık 15 ay gibi kısa bir süre kaldı. Yeniden aday olacak mısınız?

MEHMET SEKMEN: 15 ayımız var. Bu 15 ayda da çalışmalarımızı en iyi şekilde devam ettireceğiz. Eğer Allah nasip eder devam edersek bir 5 yıllık plan daha yapıp burayı şekillendireceğiz. Canlı hayvan borsası ve et borsası nasıl kurulur bir brifing aldım. Bir çalışma yaptırdık. Biz Uruguay, Arjantin, Hollanda ayarında nasıl hayvancılık yapabiliriz bunun üzerine ağırlık veriyoruz. Doğu Anadolu bir hayvancılık bölgesidir. Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Gıda ürünlerinin pahalılığı enflasyonu yukarı çekiyor. Biz bunları niye burada üretmeyelim. Ben Erzurum’dan sorumluyum. Biz ovada patates, buğday ve pancar ekiyoruz. Biz bunların yerine daha çok getirisi olan ne ekebiliriz. Onun üzerinde çalışıyoruz. Ayçiçeği nasıl yağa dönüştürürüz bunun çalışmasını yaptırıyorum. Neyi eksek faydalı bunların alternatifini çıkarmamız lazım. Vatandaş tek başına yapamıyor. Birinin bunu teşvik etmesi lazım. Madenciliği nasıl ayağı kaldırabiliriz bunun üzerinde çalışıyoruz. Soğuk hava deposu yapıldı. 300 kişi çalıştırıyorlar. Bu tip yatırımları burada teşvik etmek lazım. Sanayi üretimimiz yok çünkü sanayi toplumu değiliz. Bu tür yatırımlara çok ihtiyacımız var. 2. OSB’ye destek vermemiş olsaydım o yatırım 5 sene daha sürerdi. Orayı belli bir konuma taşıdık. Bunları öncelikle yerli yatırımcılarımız için yaptık. 4-5 ay makinelerimiz orada çalıştılar. Bunu kimse yapmaz. Belediye banane diyebilirdi. Orası burada yapılacak yoldan daha önemli.

ERKHABER: Başkanım son olarak ne mesaj vermek istersiniz?

MEHMET SEKMEN: Ülkemiz üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Şu anda zaten manevi coğrafya alanlarımızla ilgili beklemediğimiz bir karar alındı. Bunlar ister istemez dünyada ki barışı sabote edecek huzursuzluğu tetikleyecek anarşiyi körükleyecek bir adım oldu. Çünkü terörist bir takım grupların ekmeğine yağ sürüldü. Dün DEAŞ’tan sıkıntımız varken belki başka gruplar çıkacak. Irak ve Suriye savaşları Büyük İsrail Devleti’nin kurulması amacıyla çıkartılan savaşlardır. Önümüzdeki yılın neler getireceği belli değil. Bizim gelirlerimizin önemli bir kısmı devletten geliyor. Dünyada ki bu sarsıntılar ister istemez bizi de etkileyebilir. 2018 yılının barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Erzurum’da da hizmetlerimize kaldığımız yerden devam etmeyi hedefliyoruz.

 

 • Bayramoğlu
 • Cassoni
 • Desni
 • Düzgün
 • Güvendik
 • Limdaş
 • MNG
 • Ziebart
 • MNG
 • Sezerler