• Pejo
 • Limdaş
 • Düşlerevi
 • Şenpolat
 • 4
 • LÖSEV
 • Doblo Fiat
 • MADIRLI
 • Serkan Daş
 • CEM ÇİL 9
 • ÜÇERPEN10
 • YAĞIZTV11

Süha Dengizek: Caminin temelini Mayıs'ta atıyoruz!

İstanbul Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Süha Dengizek: En büyük sorunumuz birlikte hareket edememek!

 • 16 Nisan 2018 10:37
 • A
 • A

ERKHABER / ERZURUM - İstanbul özel sayısı kapsamında İstanbul Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Süha Dengizek’i de ziyaret ettik. Maltepe’deki vakıf binasında buluştuğumuz Süha Dengizek’i bir hayli üzüntülü ve sitemkar gördük. Erzurumlular’ı biraraya getirememekten dert yanan, vakıf olarak Erzurum’un örf ve adetlerini yaşatmak üzere düzenledikleri kurslara Erzurumlular’ın ilgi göstermemesinden yakınan Dengizek’e bir dokunduk, bin ah işittik. 

Şu sıralar Kartal sahilinde yapılmasını planladıkları cami projesine yoğunlaştıklarını, projenin temelini de Mayıs ayı içerisinde atmayı planladıklarını söyleyen Dengizek ile yaptığımız söyleşimizle sizleri başbaşa bırakalım... 

ERKHABER - İstanbul Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Süha Dengizek’le birlikteyiz. İsterseniz öncelikle sizin çok önemsediğiniz cami projesiyle başlayalım. Bize biraz bahseder misiniz. Bu cami nerede olacak, ne zaman başlanacak?

SÜHA DENGİZEK - Vakfı olarak cami kararını 2 yıl önce aldık. Bu cami Kartal sahilde 7 bin metre kare bir arsa üzerine kurulacak. Son aşamaya geldik. Caminin mimarisi çok sayıda mimara çizim yaptırdık. Türkiye birincisi olan arkadaşımıza çizim yaptırdık ve kararımızı kıldık. Erzurumlular olarak yani son kuşak olarak örfümüzü, adetimizi biliyoruz. Taziyelere Erzurumlu çok özen gösterir. 3 gün oturur ve kuranlar okunur. İstanbul’da böyle bir şey yok. Cenaze defnedildikten sonra insanlar taziyelerini verip ayrılıyor. Biz ayrıca burada kadınlara ayrı, erkeklere ayrı taziye evleri yapıyoruz. Yanında aşevimiz, yeşil alanımız ve park var. Caminin altına Erzurum kültürümüzü yaşatmak için kültür salonu yapacağız. Dışarıdan bir Erzurumlu geldiği zaman gururla gireceği bir yer olacak. Tahminime göre Mayıs ayı gibi temelini atacağız. Cami bin 500 kişi kapasiteli olacak. Avlusunda da yine bin 500 kişi cenaze namazı kılabilecek. 250 metrekare erkekler taziye evi, 200 metrekare bayanlar için taziye evi. Oturma alanları, çocuklara oyun alanı yani her şeyi düşündük.

ERKHABER -  Bu tamamen Maltepe Erzurumlular Vakfı’nın geliştirdiği bir proje. Vakıf kendi kaynaklarıyla mı yapacak?

SÜHA DENGİZEK –  Evet, tamamen biz geliştirdik. Vakıf olarak sadece biz el attık. Tabii ki burada bize yardımcı olan sayın eski bakanımız İdris Güllüce’ye Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcımız Ahmet Selamet Bey’e teşekkür ediyorum. Hakikaten çok ciddi destekleri oldu bize... 

 

ERKHABER - Her yıl 12 Mart’ta sizin yaptığınız kutlamalar vardı. Sanırım bu yıl bu kutlamalar olmayacak. Biraz da bundan bahsedelim?

SÜHA DENGİZEK - Biz her yıl 12 Mart kutlamalarını geleneksel hale getirmiştik. Bu yıl yapmayacağız. Bizim canımız ciğerimiz, vakfımızın başkan yardımcısı, her yıl bu organizasyonu yapan İbrahim Erkal’dı. Onun vefatı nedeniyle biz bu seneyi yas ilan ettik. Bu yıl bu acıyı bir daha yaşamayalım diye dernekler federasyonuna verdik. Onlar yapacaklar. Ama bundan sonra ki yıllar bunu geleneksel hale getirip İbrahim Erkal’ı burada yaşatacağız. 

 

 

“KURSİYERLERİMİZİN YÜZDE 10’U BİLE ERZURUMLU DEĞİL”

ERKHABER -  Gelelim vakıf faaliyetlerine. Vakıf faaliyetleri hakkında da bizi biraz aydınlatır mısınız?

SÜHA DENGİZEK - Ben 7 yıla yakındır vakıf başkanlığı yapıyorum. Allah’a şükür ne söz verdiysem yapmaya çalıştım. Ben görevi aldığım zaman 100 metre kare bir binamız vardı. Vakıf binası kiraydı. Vakfımız faaliyetlerini burada yapıyordu. Bizden önceki yönetim bu binayı almış ancak iç dizaynını yapamamışlardı. İlk işimiz bu vakıf binasını yapmak oldu. 6 ay gibi kısa bir sürede binayı tamamen yaptık. Bizim vakfımız sabah 09:00’dan gece 23:00’a kadar açık. Spora önem veriyoruz. Burada teakvando, pinpon ve karate çalışmalarımız var. Hem kadın hem Erkek Erzurum folklorunu yaşatıyoruz. İddialıyım Türkiye’de tüm Erzurum dernekleri içerisinde tek bayan folklorunu yaşatan biziz. 48 bayan burada çalışma yapıyor. Benim üzüldüğüm erkeklerde de bayanlarda da Erzurumlu bulamıyoruz. 48 tane bayanın içinde dört tane Erzurumlu var. Erkek folkloruna ara verdik. Herkese mesaj attık. Üzülerek söylüyorum ki “çocuğum gelsin de burada Erzurum barını öğrensin” diyen bir kişi dahi yok! 

ERKHABER – Bu hizmetler karşılığında bir ücret talep ediyor musunuz?

SÜHA DENGİZEK – Asla... Biz bunları ücretsiz yapıyoruz. Ayrıca ikramlarını vakıf olarak biz karşılıyoruz. Vakıf olarak, bilgisayar, elişi, yemek gibi 14 tane kurs düzenliyoruz. Bu kurslarımız kadın kollarımız tarafından yaptırılıyor. Yani haftada bin kişi bu kurslara gelerek eğitim görüyor. Yıl sonunda hepsinin sertifikasını veriyoruz. Bu bin kişiden 50 tane Erzurumlu yok. Bu da benim Erzurumlulara sitemim. Kur’an dersleri veriyoruz. Bunun haricinde gençlik kolları oluşturduk. Yaklaşık 70 tane gençlik kollarında görevli arkadaşımızın 50 tanesi yüksek okul mezunu. Buradaki amacımız gençlik platformu oluşturmak. Yarın İstanbul’da bütün Erzurumluları bir araya toplayacak gençliği yetiştirmek istiyoruz. 

“İSTANBUL’DA ERZURUMLULAR GÜÇLÜ OLSUN İSTİYORUZ”

ERKHABER – Birlikte hareket edememe hastalığımız İstanbul’da da devam ediyor anlaşılan...

SÜHA DENGİZEK – Maalesef. Size şöyle bir örnek vereyim. Geçen dönem belediye seçiminde Kartal’dan 7 Erzurumlu belediye başkan aday adayı vardı. Ben yedisini de buraya davet ettim. “Kamuoyu araştırması yaptıralım, hanginizin ismi ön plana çıkıyorsa hepimiz onun arkasında birleşelim” dedim. Hepsi burada birbirine girdi. Kenetlenmediler ve Artvinli bir arkadaşımız belediye başkanı oldu. Maltepe’de yine aynı. Biz istiyoruz ki, İstanbul’da Erzurumlular güçlü olsun. Belediyede olsun TBMM’de olsun Erzurumlular burada yer alsın. Vakıf olarak biz bunu başaracağız. Burada üzülerek söylüyorum. Yaklaşık 200’den fazla dernek var.  Geçen dönem 100 taneden fazlası belediye meclis üyeliğine aday adayıydı. Siz sivil toplum örgütüsünüz. Sizin siyasette ne işiniz var? Siz bu dernekleri siyasete niye kullanıyorsunuz? Aday olacaksan o dernek başkanlığını bırak. 100 taneden bir tane dernek başkanı belediye meclis üyesi oldu. Bizim derneğimizde de 7 meclis üyesinden dördü Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi. Üzüldüğümüz konu burada Erzurumlular bir araya gelemiyorlar. Erzurum’da ki bir takım basın organları ve hemşerilerimiz bizi etkiyor. Vakfı tanımaz bilmez, vakıfla ilgili bir şey paylaşıyoruz hemen altına eleştirisel bir şeyler yazıyorlar. 

ERKHABER- Erzurum’un en büyük sorunlarından biri de göç. Göçü bir türlü durduramıyoruz, son nüfus sayımına göre nüfusumuz 2 bin azalmış. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

SÜHA DENGİZEK - Son verilere göre Erzurum’un nüfusu 2 bin kişi azaldı. İstanbul’da resmi rakamlara göre 467 bin civarında Erzurumlu var. Ama gayri resmi bu 600 bini geçiyor. Göçü durdurmanın tek yolu, Erzurum’u ekonomik olarak geliştirmek ve kalkındırmaktan geçiyor. Erzurum’a sadece mega projelerle yatırım yapılır. Bizim başkan yardımcımız Abiş Hopikoğlu’nu görevlendirdik. O işadamlarını Erzurum’a götürüp yatırım konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. Biz burada Erzurum kültürünü yaşayalım, evlatlarımıza da yaşatalım. Ben bu konuda tüm hemşerilerimizi vakfımıza davet ediyorum. Biz değerli hocalarımıza, yaşı 70’in üzerinde olan Erzurumlu hemşerilerimizi buraya davet edip gençlere Erzurum’u anlattırıyoruz. Erzurum adına bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Erzurum’da ki bazı hemşerilerimiz ve bazı basın mensupları bilip bilmeden kimsenin hakkına girerek yazılar yazmasınlar. Biz burada açığız. Ne yapmışsak her şey ortada. Ben bu vakıfta sadece burs konusunda başarılı olamadım. İşadamları, İstanbul’un en ileri gelenleri, bürokrasiden oluşan 500 kişi mütevelli heyetimiz var. Bunlarla her yıl en az 3-4 defa toplantı yapıyorum. Bunlardan ayda 200 TL istedim. Üzerine basa basa söylüyorum. Bana yönetimin haricinde 2 kişi burs için para veriyor. Ben hemşerilerimden 200 TL burs parası alamıyorum. Bu hizmeti biz yapıyoruz. 

ERKHABER - Kaç kişiye burs veriyorsunuz?

SÜHA DENGİZEK - 107 kişiye burs veriyoruz. Ve bunu yönetim veriyor. Bütün herkesi aradım, mesajlar attım. Birisi demedi ki hesap numarası ver de para gönderelim. Bunlar beni çok üzüyor. Bugün google’a Süha Dengizek yazdın mı karşına “Süha Dengizek’in Ali Demirhan’dan aldığı 150 bin TL nerede” haberi çıkıyor. Böyle bir şerefsizlik var mı? Benim çoluk çocuğum buna bakıyor. “Ali Demirhan’dan 150 bin TL değil, 150 kuruş aldığımı ispat etsinler Erzurum’da havuzbaşında köpek gibi anıracağım” dedim. Bunlar bizim şevkimizi kırıyor. Hiç bir şey yapmasak, Erzurumlulara kapımızı açmışız. Ramazan ayında 2 binin üzerinde erzak torbası dağıttık. Ben 1 TIR Erzurum’a gıda maddesi gönderdim. Narman ve Oltu’da dağıttık. İstanbul’da da Erzurumlu ayrımı yapmadan yine yardımlarımız oluyor. Teravih namazını üst katta kılıyoruz. İki defa hatim okutuyoruz. Her gün 200 kişiye yemek verdik. İbrahim Erkal adına 2-3 arkadaş 300’e yakın gariban çocukları topladık. Giyimlerinden tutun da tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Burada da 3 gün iftar verdik ve gönderdik. Bursu da çocukları rencide etmeden veriyoruz. Biri beni arıyor. Dar gelirli bir çocuk olduğu ve bursa ihtiyacı olduğunu söylüyor. Kefil misin diye soruyorum. Eğer kefilse bana öğrenim belgesi ve hesap numarasını vermesi yetiyor. 107 tane burs verdiğimiz öğrenci var. İnanın 7 tanesini tanımıyoruz. Bunları açıklamamın nedeni de bazıları bizim burslarla ilgili bir şeyler yazdı ya onlara cevaben şimdi konuşuyorum.

“ERZURUM’A DIŞARIDAN SERMAYE GÜCÜ GELMEDİĞİ SÜRECE EKONOMİSİ DÜZELMEZ”

ERKHABER -  Vakıfların misyonundan birisi de Erzurum’a yatımcıyı nasıl götürürüz. Erzurum’un potansiyelini nasıl ortaya çıkarırız olmalı diye düşünüyorum. Bununla ilgili bir çalışmanız, çabanız oluyor mu?

SÜHA DENGİZEK - Yedi senedir ben bu işle uğraşıyorum. Daha önceki belediye başkanımız, Sanayi odası, borsa ben bunları defalarca aradım. Ben bunları aradım. Vakfa İstanbul’da ki bütün işadamlarını toplayacağımı söyledim. Siz sadece Erzurum’a yatırım konusunda bilgi verin. Sadece bir defa Ahmet Küçükler vakfımıza geldi. 4 saat oturdu 3.5 saat kendini anlattı. Son seçimlerden sonra sayın Mehmet Sekmen’le burada defalarca toplantı yaptık. Erzurum milletvekillerimizle toplantı yaptık. Biz vakıf olarak 9 tane proje yaptırdık. Fakat Erzurum’dan karşılığını göremedik. Bir yer tuttuk, toplandık. Vali bey ve Mehmet Sekmen geldi. Toplantıda öğretmenlerle ilgili bir konu gündeme geldi. Şoke olduk. 2-3 arkadaşın da bu konuyla ilgili çalışmaları var. Benim bu konuda şevkim kırılmaz. Ben Erzurum’da meclis üyeliği yaptım. Orada “Erzurum’a bir parti gelsin 10 bin kişilik bir fabrika kursun ben o partiliyim” diye bir söz ettim. Ali Demirhan zamanında 17 tane büyükelçiyi Erzurum’a getirdik. Ali Demirhan özel uçak tuttu getirdi. Buraları gezdirdik. O günde ERVAK’ın toplantısı var. Konu da Aşkale Çimento’ydu. Gittim oraya gelin bu adamlardan bir şeyler talep edin dedim. Getirmesi bizden istemesi sizden dedim. Bir çoğu bana “başka işin yok mu. Biz burada yatırım yapamıyor muyuz” dedi. Erzurum’a dışarıdan sermaye gücü gelmediği sürece ekonomisi düzelmez. Ali Şahsuvaroğlu 12 yıl önce traktör fabrikası için İtalyanları Erzurum’a getirdi. Adamlara yer veremedik. Balıkesir Belediye Başkanı bedava yer verdi ve fabrikayı Balıkesir’e kurdular. Bütün Türkiye ekonomisi İstanbul üzerinde dönüyor. Vali ve belediye başkanı gelsin buraya 4 tane vakıf var, dernekler var. Toplasınlar bizi.

ERKHABER -  Bir çatı konfederasyon çalışması mı var?

SÜHA DENGİZEK - Biz bu konfederasyonun dışındayız. Çünkü biz dernek değil, vakıf olarak görevimizi icra ediyoruz.  Onların bileceği iş. Kurulursa faydası olur. Biz bazı şeyleri başaramıyoruz. Mesela Pendik’te 13 tane dernek var. Hepsi birbiriyle kavgalı. Biri gece yapıyorsa diğeri de aynı akşam gece düzenliyor. Dedik ki burada bir tane Erzurumlular derneği var hepsi bunun etrafında toplansın. Bunu başaramadık. Bir başkanlık sevdasıyla bu şekilde gitmeye çalışıyorlar. Benlik duygusunu yenmedikten sonra biz hiçbir yere varamayız. 

ERKHABER -  Erzurumsporla ilgili neler söyleyeceksiniz?

SÜHA DENGİZEK - Erzurumspor, bizim her şeyimiz. Yönetim olarak biraz kırgınlığımız oldu. Erzurumspor’un her zaman yanındayız. Siz nasıl taraftarsanız biz de taraftarız. 

ERKHABER -  Son olarak eklemek istediğiniz vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

SÜHA DENGİZEK - Erzurum’u Erzurumluyu seviyoruz. Rabbim Erzurum’u başımızdan eksik eylemesin. Erzurum’da ki hemşerilerimiz de bazı basın mensupları da vakfımıza gelsin bizi görsünler. Biz maddiyat için bu işi yapmıyoruz. Gecemiz gündüzümüz Erzurum. Dedikoduyu bırakıp, birlik ve beraberlik içinde olalım. Kültürümüzü yaşayalım ve yaşatalım. 

 

 

 • Bayramoğlu
 • Cassoni
 • Desni
 • Düzgün
 • Güvendik
 • Limdaş
 • MNG
 • Ziebart
 • MNG
 • Sezerler