Din ve hurâfeler...

Din ve hurâfeler...

 
 

Fevzi BUDAK

 
  2017-06-09 / 17:42:14
  762 kez okundu

Ramazan ayı vesile edilerek, kendi indi görüş ve inancını din olarak takdim edenleri mi ararsınız? Din adına hurâfe ve masal anlatanlara mı bakarsınız? Para karşılığında, güzel dini pazarlayarak, menkibe dizenleri mi sorarsınız.? Sayılı ve saygın din adamlarını istisnâ tuttuğumuzda, geri kalanların yazılı ve görsel medyada, arz-ı endâm ederek gazel okuduklarına şahit oluyoruz..

 

"Bizim oğlan bina okur, döner döner yine bina okur" misali, her yil tekrarlanan ve nakaratlardan öteye gitmeyen, toplumsal ve ferdi davranışlara yansımayan, pratik değeri bulunmayan kuru bilgiler, zerk edilmeye çalışılmakta...Dinî ve her türlü müsbet bilginin davranışa dönüşümüne eğitim-terbiye denir, güzel ahlâk denir.

 

Bunun neresinde olduğumuza ve bir bütün cemiyete yansımasına bakılmalı...Yoksa, davranışa ve ahlâka yansımayan, nazari her tür kuru bilgi, sinede yük olarak kalır ve değersizleşerek anlâmsızlaşır.. Nurettin Topçu; "Dindâr adam, dini başkasından daha iyi bilen adam değil, başkalarından daha ahlâklı ve kuvvetli olan adamdır." der..

 

Àkif'e göre ise; "Din bir güç ve huzur kaynağıdır. İslâm gúzel ahlâktır. Din nasihattır. Müslümanlık kahramanlıktır" der... Ve yine; "O Nebi'ye atıfla binlerce herze uydurdun / Yıktın da dinî mübini yıktın, yeni bir din kurdun" gibi mısralarla "indirilen dine değil, uydurulan dine" sarılanlara, din adına masal ve menkibeler üzerinden yeni bid'atlar ve hurâfeler oluşturanlara, şiddetli ve sarsıcı tarizlerde bulunur...

 

Rahmetli Âkif'ten, can alıcı mısralar....

 

Yetmez mi çocukluktaki efsâneye hürmet

Hâlâ mı reşid olmadı, hâlâ mı bu millet

 

Dersen ki ufuklarda bir aydınlık uyansın

Mâziye ateş vermeli, baştan başa yansın

 

Elverdi masal dinlediğim bunca zamandır

Ben kanmıyorum, git de sen aptalları kandır

 

Allâh'a değil, taptığın evhama dayandın

Yandınsa eğer hakk-i sarihindi ki yandın

 

***

Müsümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile

Âlem aldatmaksa maksat, aldanan yok nâfile

 

Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir

Müslümanlık bilmem amma, galiba göklerdedir

 

Ramazan ayının, iyilikler ve güzellikler getirmesini diliyorum...

Anahtar Kelimeler:
 
 
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mobil Site

Sondakika

Firma Rehberi

Seri İlanlar

Galeriler

Web Tv

Yazarlar

Üyeler

Neler Oluyor?

İletişim

Künye

Web Master