Helal sana Orhan Bulutlar...

Helal sana Orhan Bulutlar...

 
 

Sinan ÖZÇAYLAK

 
  2017-07-28 / 11:25:16
  11066 kez okundu

Yıllardır Erzurum’da söylüyoruz, dilimizde tüy bitti.

Perakende sektöründe yerel sermaye korunmalı kollanmalı diye. Merkezleri burada olmayan firmaların şehre hiçbir katkısı olmadığı gibi, çuvallarla nakit parayı toplayıp merkezlerine götürüyorlar diye. Hatta vergilerini bile Erzurum’da ödemediklerinden tek kuruş şehre bir menfaatleri yok.

Haksız rekabet eden, ürün ve hizmet kalitesi yerel marketlerden çok çok gerilerde olan bu marketler ne yazık ki son 10 yıl içerisinde mantar gibi çoğaldılar. Adeta mahalle bakkalları gibi her bir köşede market açıyorlar. O bölgede bu kadar marketi kaldıracak, nüfus var mı, ticari anlamda bölge yeni bir marketi kaldırır mı hiç bakılmadan, gözlerinde adeta dolar işareti görünen bu marketlere izin verildi.

Şehirde ciddi istihdam sağlayan, kazandıkları bütün parayı yine bu şehirde yatırıma dönüştürerek büyüyen yerel marketlere pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini ve hatta ödüllendirilmeleri gerektiğini yıllardır yazıp duruyoruz.

Şimdi bunları yeniden neden anlatıyorsun diyeceksiniz. Hemen söyleyeyim. Geçtiğimiz gün A101 Marketler Zinciri'nin Erzurum Bölge Temsilcisi Fevzi Kaykana, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar’ın makamına gidiyor. Son derece küstah bir edayla yeni açılacak markete neden ruhsal verilmediğini soruyor. Başkan Bulutlar bütün nezaketi ile “ ticari alanlarla ilgili belediyemiz yeni bir düzenleme yapıyor” diyor. Sektörel anlamda bir fayda maliyet analizi yapıldığını, örneğin hangi mahallede ne kadar markete, lokantaya, kasaba ihtiyaç olduğunu analiz ettiklerini ve bu düzenleme tamamlanana kadar kimseye ruhsat veremeyeceklerini söylüyor.  Beklediği cevabı alamayan Fevzi Kaykana başlıyor Başkan Bulutlar'ı tehdit etmeye: 

“Siz kimsiniz, bu ruhsatı bize vermek zorundasınız. Siz bu koltuklarda böyle rahat oturacağınızı mı zannediyorsunuz?”

 

Yürek yemiş mübarek… 

Erzurum’u, Erzurumlu'yu tanımayan bu zat, tabii ki yanılıyor. Orhan Bulutlar, yürek yemiş bu arkadaşı makamından çıkarıyor, bir de suç duyurusunda bulunuyor. Başkan'ın bu dik duruşu herkese örnek olmalı. Kendisini yürekten kutluyorum. Şehrin hassasiyetlerine gösterdiği duyarlılık umarım STK’lara da örnek olur. Başkan'ın bu tavrı bizlere de örnek olmalı. Erzurum’a tek kuruş menfaati olmayan bu firmalardan bizlerde bir çöp almamalıyız. Yerel zincirlerde satılan ürünler hem daha kaliteli hem daha hesaplı. Her türlü hayır işinde kapılarını aşındırdığımız, birlerce kişiye istihdam olanağı sağlayan, Erzurum’da kazandıklarını yine Erzurum’da yatırıma dönüştüren, ödedikleri vergilerle şehre katma değer sağlayan, yerel marketlerimizi tercih etmeliyiz.

Hele bu yapılan hadsizlikten sonra vatandaş olarak tepkimizi koyup önlerinden bile geçmemeliyiz. 

Anahtar Kelimeler:
 
 
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Erkan Dagdelen
2017-07-28 13:41:04
Ö ncelikle başkanı tebrik ediyorum, Sn. Devlet BAHÇELI Bey in Hilal Kart projesi işte bu anlamı taşıyor. Ihtiyac sahiplerine verilecek hilal kart ile yerel küçük esnaftan alışveriş mecburiyeti ile yerel küçük esnafın kalkinmasi ve yerel ekonomiye katkı sağlanması amaclanmistir.
abdurrehim uygur
2017-07-28 13:40:53
sayın başkanım birde şu lokanta ve kahvehaneler için bir çare bulsa sokaklar kahvehanelerin ve lokantaların işgali altında bayanlar sokaklarda yürüyemez durumda bırakın bayanları erkekler yürüyecek kaldırım bulamıyor bence palandöken in en büyük sorunu bu acil çare bulunmalı
Abdurrehim GÜNEŞ
2017-07-29 10:56:42
Atı alan Üsküdarı geştikten sonra ne yazar başkanın bu şekilde dik durması.Yerel seçimlere artık kısa bir dönem kaldı bunun etkisi olmasın?... İkinci bir konuda Yerel marketler emin olunuz ki bunlardan daha beterler.Örnek mi istersiniz yıllardır memleketimde firmam ve diğer aynı sektörümde ki firmalardan tek kuruş sizin savunduğunuz yerel marketler alış veriş yapmazlar.Direk dışarıdan ürünlerini getirirler. Memleketimize gelen tüm bahsettiğiniz market zincirleri ne ise bizim yerel marketlerde aynısı ve hatta daha beterler. Hiç olmazsa dışarıdan gelenler en az asgari ücretle ve sigortalı işci çalıştırıyorlar bizimkilerin şuan dahi çoğusu sigortasız ve düşük ücretlerle işci çalıştırdıklarını hepimiz biliyoruz. Bir doğru bilgi daha memleketimizde kazandıkları paraların %99'unu yatırım olarak dışarı yaptıkları da cabası.Yalan diyen varsa hepsini tek tek ispatlamaya hazırım.
Kadim Kent Erzurum
2017-07-29 10:57:36
Öncelikle Başkan bulutları tebrik ediyorum. Başkanım, dört yoldaki kebap dükkanları duman altı ediyor tüm caddeyi zehir soluyoruz kahvehaneler ve kebapçılar ön cepheye bakan kısımlara taşmışlar,kaldırım işgalin den aileler bayanlar erkekler gençler ve hiç kimse rahat yürüyemiyor, hadi arka taraflarda dış oturmalıklar olsun, fakat ön ana cadde de olmamalı. Birde diğer esnaflar da her yere malzeme koyuyor anlayacağınız dışar dan gelen misafirler ve buranın kültürlü insanları olarak,bu şehre çomar şehri denmesin den bıktık ve utanır olduk. Maalesef Köyden gelen İnsanımız çok, ama madem şehre geldiler artık şehre uymak zorundalar, eğer Şehir, Köy modasına uyarsa, Şehir şehirlikten çıkar ve yaşanılmaz olur.
Tamer
2017-07-29 11:00:14
Kardeşim Sinan bey yazdıklarında çok haklısın.Fakat bu firmalar belki bir katkıda bulunmuyor, belki vergilerini bulundukları şehre ödemiyorlar .Sonuçta bir vergi ödüyorlar bu vergiler mevzuat veya yasalarla yerleri değiştirilebilir. Nasıl olacağı konusu uzmanların işi. Fakat benim vatandaş olarak gördüğüm orda çalışan personelin sosyal hakları yerel firmalardan daha çok ve iş hayatları daha kaliteli. Bu örnek avmde çalışanlar içinde geçerli sizler daha iyi biliyorsunuzdur. Yani hiç değilse Erzurum çoçuğunun gözünü açarak daha medeni şartlarda çalışmayı öğretiyorlar. SSK primleri aldıkları maaştan yatıyor. Bunlarda azda olsa faydadır diye düşünüyorum. Saygılar
Dr Yücel Güllüce
2017-07-29 10:59:43
Ben böyle düşünmuyorum.Halktan biri olarak Orhan Bulutlar i sevmiyoruz. Halk adına konuşmalar yapmayin. Halk benim gibilerden oluşur ve gitmesini istiyorum. Ne erzurumu kalkındırdi ne de belediye yöneticiligini biliyor. Yahu ilahiyat öğretmeninden baskan mi olur.A101 le benim alakam yok ama böylesine kurumsal firmalari Erzurumdan kaciriyorya inşallah kendisinide halk secmeyecek ve Erzurum gelişecek. Yoneticilik eğitimle olur, ilahiyatcidan veya ogretmenden olmaz. Herkes bildiği işi yapmalidir.
vedat karadayı
2017-07-31 11:30:35
canın yerem syn başkanım helal olsun sana
Murat yılmaz
2017-07-31 11:30:44
Sermayenin dini imanı yok bakın gőreceksiniz bir daha ki dőnem Orhan beyi a day bile yapmayacaklar gőreceksiniz.
Muhammed ÖZDEMİR
2017-07-29 16:12:07
Doğru diyorsunuz da atladığınız bir nokta var. Yıllarca alış-veriş yaptığım yenişehir TEMA marketinde yaşadığım bir olayı anlatayım size. Redevco (ERZURUM AVM) açıldığı gün tesadüfen alış-veriş yapmak için TEMA markete gittim. Market bomboş hiçkimse yok denecek kadar azdı. İçeri girerken beni yetkili biri karşıladı öyle bir hizmet vardı ki halı serecek noktaya geldiler ayaklarıma. Ve şu talihsiz cümleyi kurdu o yetkili arkadaş. "Bugün %50 indirim var marketimizde." nedenini ise sorduğumda cevapladı. "AVM açıldı bizde indirim yaptık." Demekki yıllardır bu "YEREL MERKET" bizi sömürmüş, kazıklamış, milli duyguları bahane edip kandırmış. Sahip çıkmalıyız derken şunu da düşünmeniz gerekiyor bence, önce bu YEREL MARKET dediklerimiz bizi kollamalı. 3 kuruşluk şeyi 13 kuruşa dayatırsa yerelmiş yerliymiş umurumda değil.
bayram balıkcı
2017-08-06 14:36:55
Herkez sizin gibi olsa sizin annınızdan öpüyorum devamlı olmasını diler yalakolar sizleri ornek almalıdır tabiki cesaretlerı var ise halkımıza sesleniyorum uzum cereze gureşmeyın yerli esnafların yanından gecerken başınız dik olsun cunku değmez saygılar
HALUK GECİLİ
2017-08-06 14:36:25
SAHİPSİZ MEMLEKET ERZURUM A SİZİN GİBİ YÜREKLİ İNSANLARIN SAHİP ÇIKMASI,İNANIN BİZİ ÇOK YÜREKLENDİRİYOR.ÇALIŞMALARINIZI VE DİK DURUŞUNUZU YÜREKTEN TEBRİK EDİYORUM, BENDE KENDİ ÇAPINDA Bİ ESNAF OLARAK BU SOYSUZ LARA VERMİŞ OLDUĞUNUZ DERSDEN DOLAYI SİZİ KUTLUYORUM,HAYIRLI ÇALIŞMALAR
Seçkin
2017-08-06 14:36:33
Boş verin bu siyasi şahsiyetleri ovmeyi biz Orhan beyin haciahmetbaba bim şubesine hayırlı olsun çiçeği gonderdiginide gördük
Ahnet polat hacihasanoglu
2017-08-06 14:36:46
Her cumlesine gonulden katiliyorum agzina saglik bizler bu avm lerden alis veris etmezsek yenileri acilmaz biraz duyarki olalim baskani tebrik ediyorum
Tuna Şen
2017-07-31 11:33:39
Merhaba; Öncelikle yazınızda kendinizle çelişen hal ve hareketlerinize değineyim. Objektif olarak; 1- Memleketimin güzel şehri olan Erzurum'u esnafını, lokantasını ve söz konusu olan marketini yerelleştirmek istersiniz, fakat yaz kış alışveriş merkezinden çıkamazsınız! Burada esnafa destek dersiniz avmye çıkar mc donalds, burger king yersiniz! 2- Esnafım kazansın ülkem kazansın dersiniz; Pahalı yabancı etiketlere, Pierre Carden'den başka marka giymezsiniz! 3- Boş dükkanın olur, kurumsala kiralıktır diye afiş asarsınız! 4- Kurumsal kiralar arıza çıkartırsınız!! 5-Keza egonuzu yenemeyip insanların ekmeğiyle uğraşırsınız!!! 6- Son ve açıklayıcı olarak da Fevzi Bey'i yakinen tanıyan ve önceleri emrinde çalışmış biri olarak gayet samimiyetimle şunu belirtmek isterim ki; Tanıyabileceğiniz çok ender rastlanan müdür konumunda olupta asla egoya yer vermeyen, bilhassa üslubuna son derece önem veren ve gayet sakin bir kişiliktir kendileri. İdda edilen hiö bir şeyin doğru ve bu denli olduğuna kesinlikle inanmıyorum! Bir defa adam 10 küsür yıldır yöneticilik yapmakta nerede ne konuşulması gerektiğini çok iyi bilir ve ayrıca ruhsat konusu bu kadar sorun asla ve asla teşkil etmez!!! Yine altını çizerek söylüyorum ki; Bir mağaza yeri, bir mağaza ruhsatı böyle kurumsal bir şirkete ve Müdürlerine hemen hemen hiç bir şey kaybettirmez!! Lütfen gerçeği yansıtan şeylerin yayınlayın yancı olmayın!!


Mobil Site

Sondakika

Firma Rehberi

Seri İlanlar

Galeriler

Web Tv

Yazarlar

Üyeler

Neler Oluyor?

İletişim

Künye

Web Master