Vekiller uyudu, Erzurum hayvancılıkta yok sayıldı!

Vekiller uyudu, Erzurum hayvancılıkta yok sayıldı!

 
 

Sinan ÖZÇAYLAK

 
  2017-11-13 / 13:10:18
  2046 kez okundu

Tarım bakanlığı et fiyatlarının kalıcı olarak düşürülmesi amacıyla Besi Organize Sanayi Bölgeleri (BOSB) kurulmasına başladı. Besi OSB’lerinin amacı kurulduğu illerde mevcut tarım olanaklarından yararlanarak, ilin tarım ürünlerindeki kalitesini, katma değerini ve çeşitliliğini artırmak, yelpazesini genişletmek ve ihracata dönüştürmektir. Bu kapsam dahilinde mevcut tarım alanlarının yeniden organizasyonu ile işlenmeyen, değeri düşük tarım alanlarından yüksek verim ve gelir elde ederek, hem tarım sektörünü ve atıl durumdaki tarım işletmelerini tekrar rekabet edebilecek şekilde yurtiçi ve yurtdışındaki pazarlara üretim sağlayacak şekilde geliştirmek, hem de tarım ürünlerine dayalı sanayi sektörünün canlandırılması ve hızlandırılması hedeflenmektedir.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde düşünülen yüksek teknolojili seralar, işleme, paketleme, depolama, AR-GE tesisleri bir arada bulunacak ve bölgenin tarım potansiyelinin planlı ve etkili bir şekilde değerlendirilmesinin yolu açılacaktır.

Proje gerçekleştiğinde; tarıma dayalı sanayi işletmelerinin, birbiri ile uyumlu üretim yapan orta ve büyük ölçekli sera işletmelerinin, üretim, işleme, ambalaj gibi çeşitli aşamalarda sinerji yaratması ile illerdeki tarım işletmelerinin ürün kalitesi ve çeşitliliğiyle dünya ve AB piyasalarıyla rekabet edebilir hale gelmesi hedeflenmektedir. Dünya örneklerinden yola çıkılarak geliştirilen, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, ürünlerin üretiminden pazarlamasına kadar tüm aşamaları birbirleriyle bağlantılı olarak aynı bölge içerisinde örgütlemeyi amaçlamaktadır. İçerisinde üretim, eğitim, örgütlenme, denetim, kontrol, pazarlama ve benzeri faaliyetler düşünülmektedir.

                  Bu giriş sonrasında birçoğunuzun “Ne güzel bu OSB’lerin kurulacağı illerden biri de Erzurum olur. Hayvancılığa son derece elverişli bir il Erzurum. Öyle ya 1970’li yıllarda Erzurum et ihraç ediyordu. Helal olsun hükümete” dediğini duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim sakın ümitlenmeyin. Besi Organize Sanayi Bölgelerinin kurulacağı iller arasında Erzurum yok.

Hangi iller mi var? Hemen Söyleyeyim; Amasya Suluova, Ankara-Çubuk, Denizli-Sarayköy, Diyarbakır, Elazığ,  Eskişehir-Beylikova, Gaziantep-Merkez, Kars, Şanlıurfa Merkez, Yalova Çiçekçilik. Evet Besi Organize sanayi bölgeleri bu illere kuruluyor.

Urfa’daki organize sanayi bölgesinin altyapısı bitti ve yer tahsislerine başlanacak. Urfa’ya ciddi katma değer sağlayacak bu proje ile 10 bin kişinin istihdamı hedefleniyor. Bu bölgedeki besiciler daha kolay kredi alabilecekler.

Merak ediyorum milletvekillerinin Tarım Bakanlığının bu projesinden haberleri var mı? Konuştuklarında mangalda kül bırakmayan sivil toplum kuruluşlarımız neden bu işe kayıtsız kaldı? Ticaret Odası mesela? Neden bu konuyla ilgili “bizde istiyoruz” demedi? Yada Erzurum için doğal gaz indirimine küçük iş olarak bakan milletvekilimiz ,bu proje de sizin için yeterince büyük değil miydi acaba?

Erzurum’un 2002’den beri her türlü desteği verdiği çok kıymetli Başbakan Yardımcımız sayın Recep Akdağ’ın bu konu umurunda bile değil! Değerli Başbakan Yardımcımız çok yoğun! Sabah saat 4’lere kadar “narcos” dizisini izliyormuş.

Zehra Hanım’ın ilgi alanına zaten Erzurum girmiyor, Afrika ve madenlerle ilgili bir sorununuz olursa, Zehra hanım size hemen ulaşır!

Orhan Deligöz desen CIA’yi yakın takibe almış! CIA’in şifrelerini çözmekle meşgul.

Biri MHP’den 5’i Ak Parti’den olan sayın vekiller Erzurum 70’li yıllarda et ithal ediyordu. Hayvancılık bölgede en çok Erzurum’da yapılıyordu. Erzurum’un ekonomik tarihine bir göz atsanız göreceksiniz.

Ticaret odamız mı? Ertelenmesine rağmen seçim işleriyle ilgileniyor. Öyle ya Aşkale Çimento’nun ali menfaatleri ve Ticaret Odası başkanlık koltuğu her türlü meselenin önünde!

Hassaten Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç’tan rica ediyorum, İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi hanıma bu konuyu iletse de geçmişte et ihraç eden ve tarım, hayvancılığa son derece elverişli arazi, iklim koşullarına sahip Erzurum’un da bu kapsama alınması için bir gündem oluştursa, mecliste bu konuyu gündeme getirip hakkımızı arasa!!!

                  Bu konuyla ilgili üstüne hiç vazife olmamasına rağmen uğraşan ve kendi imkanlarıyla Hayvancılık Cazibe Merkezi oluşturmaya çalışan bir isim var. Son günlerde nedendir bilinmez, bir kampanya halinde eleştirilere maruz kalan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen.

Tarım İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hareket edip 400 dönüm civarında bir meranın tahsisi yapılarak besicilik cazibe merkezi oluşturdu. Alt yapısı kısa sürede tamamlanacak ve parselasyon işlemi gerçekleştikten sonra ilde besicilik kültürü olan bu işten çekilmiş 70’in üzerinde üreticiye tahsisler yapılacak. Parseller bir tip proje kapsamında yapılacak bir nevi küçük bir organize sanayi bölgesi olacak. Belediye tamamen kendi kaynakları ile yapıyor bu projeyi.

Eleştiriler şevkinizi kırmasın sevgili başkan. Biliniz ki “meyve veren ağaç taşlanır” Siz kamuoyunun bilgisi olmasa da bu tarz çalışmalarınıza lütfen ara vermeyin. 

 

Anahtar Kelimeler:
 
 
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kadir mertoğlu
2017-12-28 12:42:45
KDV dahil mi ?

Mobil Site

Sondakika

Firma Rehberi

Seri İlanlar

Galeriler

Web Tv

Yazarlar

Üyeler

Neler Oluyor?

İletişim

Künye

Web Master