• Madırlı
 • Pejo
 • Limdaş
 • Düşlerevi
 • Şenpolat
 • 4

Aydın; “ Horasana Artık yatırım zamanı”

Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın ERK HABER Dergisine Konuştu...

 • 20 Şubat 2013 14:02
 • A
 • A

 

Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın’la 2.5 yılda gerçekleştirdiği icraatları konuştuk. Alt ve üstyapı çalışmalarını yüzde 90 oranında tamamladıklarını belirten Başkan Aydın, ilçenin kaderini değiştirecek dev proje için  Horasanlılar’a bir de müjde verdi…

“Artık yatırım zamanı”

“Hayvancılık Organize Sanayi için girişimler başladı”

ERKHABER: Başkanım kısaca 2.5 yıllık görev sürenizin bir değerlendirmesini yapar mısınız?

HORASAN HER ZAMAN HEDEFDEKİ BİR YER

ABDULKADİR AYDIN: Uzun yıllar Ankara’da yaşadım. Horasan Belediye Başkanlığı için aday adayı olmadan önce dersime iyi çalıştığıma inanıyorum.  İlçede ki problemleri çok iyi biliyordum. Problemlerin çözümünü de kafamızda tasarlamıştık. Çünkü biliyorduk ki dersimize iyi çalışmazsak başarı şansımız olmayacaktı. Göreve başladığımızda borç olayı hat safhadaydı. Halktan kopuk bir belediye vardı. İlk olarak belediye ile halkı barıştırdık. Biz biliyorduk ki bir ilçede vatandaşlar  ne sorunu olursa olsun  başta belediye başkanı olmak üzere tüm çalışanlara özgürce, güvenle aktarmalıydı. Bizden önceki dönemde Horasan’ın üzerinde oynana bir oyun vardı. Biz bu oyunların ne olduğunu biliyorduk ve Ankara’da olsak dahi hiçbir zaman Horasan’la bağlarımızı koparmadık. Dönemin belediye başkanı, başkan yardımcısı ve ilçe başkanı yani bu üç kişi vatandaşları görmezden gelmişler. Gözlerini tamamen karartmışlar. Sanki Horasan sadece bu üç kişiye tapulanmış. İnsanlar inşaat yapamamış, bina yapamamış, belediyeye girip derdini dahi anlatamamış.

Horasan stratejik bir noktada.  Terör örgütlerinin gözünü diktiği bir yer. Yedi vilayetin kavşağı. Terör örgütünün hedef noktasında. Horasan’ı kaybederseniz komşu illerle ilişkilerimiz koparırsınız. Biz mücadele verirken terör örgütlerinin çabalarını önledik. Olayı siyasi olarak görmedik.  Allah’a şükürler olsun 2.5 yıl içinde Horasan’ın sorunlarının hemen hemen yüzde 80’ini çözdük. Başta Büyükşehir belediye başkanımız Mehmet Sekmen’in desteğiyle yapılacak olan işler bitme noktasına geldi.

2013 – 2014’de Milli Eğitim’de kullanılmak üzere Erzurum’a 410 milyon TL yatırım geliyor. Horasan’ın bu paydan 1 milyon dahi alamıyor. Siz istemediğiniz zaman kimse size göndermez. Bunlar istememişler. İdarecilerin görevi istemek. AK Parti iktidarında bu imkan var. Bakanımızın, Milletvekillerimizin, ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği ile istediğimiz bütün talepler yerine getiriliyor.

ERKHABER: Eğitimi önemsiyorsunuz?

EĞİTİM OLMAZSA OLMAZIMIZ

ABDULKADİR AYDIN: Eğitim bizim olmazsa olmazımız. Çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almaları için belediye olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.  İlk ve ortaöğretim de eğitim gören çocuklarımıza eğitim seti, yardımcı kırtasiye malzemesini her yıl veriyoruz. Okullarımızın fiziki şartlarını da iyi bir hala getirmeye çalışıyoruz. Okul çevre düzenlemeleri, okul öğretmenler odaları tadilatı gerçekleştirerek okul odalarımıza masa, sandalye, televizyon, oturma grubu, çay setleri gibi malzeme desteğinde bulunarak bir çok alan da eğitime katkı sağlamaya çalışıyoruz. Zaman zaman okullarımız dan gelen toplum yararına olan etkinlikleri ve projeleri kendi imkanlarımız ölçüsün de desteklıyoruz. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimize çeşitli zamanlarda deneme sınavları yaparak onlara bu zorlu maratonda yardımcı olmayı hedefliyoruz. Ayrıca ilçemizde bulunan  Horasanlı öğrencilerimize 4 yıllık üniversite kazandıkları takdirde burs yardımında bulunma sözü verdik.

KUDAKA DESTEKLERİ ARTTI

Horasan maliye kayıtlarına göre kalkınmada Türkiye’de 3. sıraya geldi. Bizden önceki dönemde KUDAKA’dan alınan para 100 bin lira. Şu anda KUDAKA’dan aldığımız destek 22 milyonun üzerine çıktı. 213 tane ahır yapılıyor. 41 tanesi Horasan’a gelmiş.

ERKHABER: Nasıl geldi?

ABDULKADİR AYDIN: Biz Tarım Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldik. Bu ahırları talep ettik. Halkı topladık bilgilendirdik. Ve belli bir noktaya geldik. Önümüzdeki yıl Horasan’da alt yapı çalışmaları kapsamında 50 yıllık içme suyu hatlarının tamamı değişiyor. Mart ayında başlayacağız. Doğalgaz sorunu vardı. Geçtiğimiz ay EPDK’dan karar çıktı. 6 ilçeden biri de Horasan. Çevre düzenlemesinde belli bir noktaya geldik. Kış geldiği için tamamlayamadık. 70 dönümlük bir peyzaj şehir park projemiz var tahsisini yaptık. Onu belli bir noktaya getireceğiz. Devlet Demir Yolları’ndan 417 bin TL’ye bir yer aldık. Oraya da kültür merkezi ve kütüphane yapacağız. Geldiğimizde kız yurdu yoktu. Kendi oturduğumuz lojmanı ve belediyenin üst katını 120 kişilik öğrenci yurdu yaptık. Kızlarımızı belli grupların elinden kurtardık. İkinci bir yurt yapılıyor kaymakamlık tarafına. Yer sorunu vardı. Belediye bütçesinden 150 bin liraya yer aldık onlara tahsis ettik. Şu anda yapımı devam ediyor. TOKİ’de 24 derslik orta okul bitti. 16 derslik ihalesi bitti yapımına başlanacak. Milli Eğitimin artık yatırımları da Horasan’a doğru gelmeye başladı. Sıkıştığımız noktada da vekiller Büyükşehir belediye başkanımız Horasan’ın ne ihtiyacı varsa sorunları çözmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki yIl sonunda Horasan’ın yüzde 95 sorunlarını halledeceğiz. Güzel ve huzurlu bir Horasan’ı sağlayabilirsek ne mutlu bize.

BAŞKAN SEKMEN’E TEŞEKKÜR EDİYORUM.

ERKHABER: Büyükşehir belediyesinden yeterli desteği alıyor musunuz?

ABDULKADİR AYDIN: Erzurum Büyükşehir Belediyesi, erenler diyarı Horasan’da alt ve üstyapı çalışmaları kapsamında önemli yatırımlara imza attı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü, Horasan ilçe merkezi Ağrı Caddesi’nde 900 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı ve 500 metre ana hat olmak üzere toplam 1300 metre içme suyu hattı ile alt yapıyı yeniledi. Büyükşehir’in ekipleri,  6 bin 400 metrekare (1400 ton) asfalt serimi,  1800 metrekare beton parke taştan tretuvar (kaldırım) yaparak Ağrı Caddesi’nin çehresini değiştirdi. Fen İşleri Daire Başkanlığı Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü tarafından da Horasan ilçe merkezinde orta refüj otomatik yağmurlama sulama sistemi ve peyzaj düzenlemesi çalışmasını tamamladı. Büyükşehir, bu kapsamda 13 bin 235 metre cansuyu ve 7 bin metre panel çit yapımını tamamladı. İlçede 3 bin 325 metreküp bitkisel toprak dolgusu, 14 bin 608 metrekare hazır rulo çim serimi ile 6 bin 885 metrekare çim ekimi gerçekleştirildi.  Ayrıca 277 ağaç ve 4 bin 464 çalı da toprakla buluşturuluyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendi, erenler diyarı Horasan’ın görünümü değiştiriyor. Şuan yeşiliyle, kaldırımıyla, yollarıyla, suyuyla, altyapısıyla bambaşka bir Horasan oluşuyor. Çalışkan Başkanımız Mehmet Sekmen ve ekibinden Allah razı olsun. Horasan güzelleşiyor, bambaşka bir çehreye kavuşuyor. Başkanımızdan her türlü desteği alıyoruz.

NE YARSAK YAPALIM FAZLASINI ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

ERKHABER: Horasan tarım ve hayvancılık konusunda ne yazık ki geçmişteki konumunda değil. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

ABDULKADİR AYDIN: Tarım ve hayvancılık ilçemiz bağlamında ele alındığında günümüz arz-talep ilişkisi ekseninde üretim mekanizmalarının varlığı ve canlı Pazar yapısı sebebiyle bölgede söz sahibi bir konuma sahiptir belirtmemiz gerekir ki, Potansiyeli bağlamında büyük bir iddia ve kapasiteye sahip olmasına rağmen istenilen seviyede olduğunu söylememiz doğru bir yaklaşım olmaz.

Tarım ve hayvancılık da günümüz gerçekleri göz önüne konulduğunda üretim teknikleri yatırım girdileri karlılık oranı üretim mekanizmaları açısından Pazar payındaki yerimiz değerlendirildiğinde gelişimden bahsedebiliriz ancak yeterli ve günümüz standartlarına ulaştığı iddiasında bulunamayız.

Tarım sektöründe üretim ve verimliliğinin artırılması amacıyla sürekli yeni projeler üretmeye çalışıyoruz. Horasan ilçemizi hayvancılığın geliştirilmesi bakımından çok uygun bir bölge olarak görüyoruz. Bizlerde elimizi taşın altına koyarak bölgemizde bulunan çiftçi kardeşlerimize ilçe Kaymakamlığımız ve ilçe tarım müdürlüğümüz ile birlikte paneller ve konferanslar da toplantılar düzenleyerek onları daha iyi bilgilendirmeye çalışıyoruz.

İlçemizde modern tarım ve hayvancılığı yaygınlaştırıp geliştirmek adına ilçemize 1 km uzaklıkta belediyemize ait olan 400 dönümlük bir arazi üzerinde bir hayvan yetiştiriciliği tesisi kurmayı planlıyoruz bunun gibi birkaç  projemiz hazır iyi sonuçlar alırsak çiftçi kardeşlerimize desteklerimiz devam edecek. Bunları gözlemleyeceğiz. Sonuçlar iyi oldukça desteklerimiz sürecek.

Ne yaparsak yapalım fazlasını üretmek ve kazanmak zorundayız. Ülkemizin kurtuluşu üretmekten geçiyor. Ne olursak olalım her kes yaptığının birden fazlasını yapmak zorunda. Ancak böyle ülkemize katkımız olabilir.

Büyükşehir Belediyesi, ve DAP idaresi ile birlikte kırsal kalkınmayı desteklemek adına beton ve paslanmaz sacdan yapılan 195 adet  sıvatı   dağıttık.  Bu tür desteklerin daha hızlı olması gerekiyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu tür destekler daha da artacaktır. Kırsal kalkınma destekleri konusunda biz de Büyükşehir Belediyemiz gibi işin içinde olacağız.  Tarım ve hayvancılık ilçemizde güçlenmelidir. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah Horasan tarım ve hayvancılık konusunda hak ettiği yere gelecektir.

Kırsal kalkınmanın Horasan için çok  önemli bir konu. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi başkanımız Mehmet Sekmen’e teşekkür ediyorum

ERKHABER: Başkanım ileriye dönük baktığınızda nasıl bir Horasan hayal ediyorsunuz? Projeleriniz nelerdir?

GÖÇÜ ÖNLEMENİN YOLU İSTİHDAMDAN GEÇİYOR

ABDULKADİR AYDIN: Erzurum’un en büyük sorunu göç. En çok göç veren iller arasındayız. İstihdamın ve üretimin olmadığı yerde göçün önüne geçemezsiniz. Biz bunun bilinci ile hareket ediyoruz. Erzurum pazarlamacılık zihniyetinden çıkıp üretici zihniyetine dönüşmediği için şehrimiz bu konuda geri kaldı. Bir ilçenin, bir ilin, bir ülkenin geleceği üretime bağlıdır. En büyük hayalim Horasan’da 15 -20 bin hayvanın barınabileceği Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi’ni kurmak. Şu anda Kudaka’da fizibilite projelerini yaptırıyoruz. Bu projeyi gerçekleştirdiğim gün Horasan’da ki değişim ve dönüşümü herkes görecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey’de benim gibi dışarıdan geldi. Biz her zaman şunu savunduk. İstanbul’da Ankara’da ne varsa Erzurum’da da o olur. Örnek verecek olursak. Sıcak iklimde yetişen fidanı, ağacı getirip buralara dikiyorlar. Yetişmeyince de burada da bir şey olmuyor o yüzden artık ekmiyoruz diyorlar. Biz de diyoruz ki kardeşim iklime göre ağaç ekeceksin, yatırımı şehrinin bulunduğu şartlara göre yapacaksın. Bu tür şeyler yaparak, bu şehrin bu ilçenin üzerinde oyunlar oynadılar.

ERKHABER: Sizin üzerinizde de beklenti oldukça yüksek. Siz AK Parti’ye rağmen başka bir partiden aday olup seçildiniz. Daha sonra AK parti’ye geçtiniz. Siz bir yerde kendi oylarınızla seçildiniz. Her türlü desteği de alabileceğinizi düşünüyorum. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

ABDULKADİR AYDIN: Her türlü desteği alıyorum. Ben AK Parti’den aday adayı oldum. Aday etmediler ama ben yine partimden kopmadım. Ben o gün kararımı verirken Horasanlı hemşerilerime Büyükşehir Belediyesinde Tayyip Bey’e ve mevcut adayımıza oy vereceksiniz dedim. Ama muhtarlık oylarınızı onurlu ve haysiyetli insanlara teslim etmek zorundasınız dedim. Ben Tayyip bey’e çok büyük saygım ve sevgim var.  İdeallerimi orada gördüğüm için AK parti’deyim. Hiçbir zaman koltuk sevdam olmadı. Bizim, reis olalım, vekil olayım diye bir derdimiz yok. Sadece bu ülkeye idareci olan insanlar Allah’tan ve milletten korktuğu sürece başarısız olma şansı yoktur. CHP’nin hali ortada beyaza siyah dediğin sürece halkı inandıramazsın.

ERKHABER: Sosyal belediyecilik anlamında neler yapıyorsunuz?

HALKTAN KOPMADIK KİMSESİZLERİN KİSMESİ OLDUK

ABDULKADİR AYDIN: Biz belediyeciliği sadece yol yapmak, çöp almaktan ibaret görmüyoruz. Sosyal belediyeciliği de önemsiyoruz. İlçemiz ne yazık ki fakir bir ilçe. Biz her anlamda vatandaşımızın yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Cenaze hizmetleri kapsamında vatandaşın güzel günleri de olduğu gibi acılı günlerinde de yanlarında olarak acılarını paylaştık. Dar gelirli ailelerin hep yanında olduk yokluğumuzu hissettirmedik. İnsan onuruna yakışır şekilde binlerce aileye gıda, yakacak, giyim gibi desteklerde bulunduk.. İlçemizdeki engelli vatandaşlarımıza ulaşıp onlarla güçlü bir  iletişim ağı kurduk. Engeli vatandaşlarımıza akülü araçlar tahsis ettik. Sosyal Belediyecilik sorumluluğun da ilçe ve köy camilerimizin tadilatını yaptık. Belediye olarak Halk günleri değil halkın belediyesi sloganı altında hafta içi her gün,  halkın taleplerini birinci ağızdan dinledik. Sorunlara birlikte çözüm ürettik. Kısacası sayın Cumhurbaşkanı’mızın sürekli söylediği gibi Kimsesizlerin Kimsesi olamaya gayret ettiğimiz gibi halkımızla da kopmayarak kucaklaştık.

ERKHABER: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

YEŞİL BİR HORASAN BİZİM SEVDAMIZ

ABDULKADİR AYDIN: Öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Hemşerilerime seçim sürecinde bir vaatte bulundum. Horasan’ı huzurlu bir ilçe haline yeniden getireceğiz demiştim. Bu gün Horasan’da artık huzur hakim. Huzurun olduğu yerde her şey olur. Bundan sonra ilçenin kalkınması için göçün önlenmesi için projelerimizi teker teker hayata geçireceğiz hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki yeşil bir Horasan bizim sevdamız. Bu anlamda ilçemize yeşil alanlar kazandırmaya çalışıyoruz. İlçemiz Kazım Karabekir mahallesinde bulunan Devlet Demir Yolları (TCDD) Müdürlüğüne ait ilçe halkı içerisinde üçgen olarak adlandırılan ve bir çok mahallemizi birbirine bağlayan alanı ailelerimiz için güzel bir park, çay bahçesi ve rekreasyon alanı  olarak hizmete açmak için çalışmalarda bulunduk. Bu alanı çok yakında Devlet Demir Yolları Müdürlüğü yetkilileriyle  görüşerek yeşil alan olarak ilçemize  kazandıracağız  yeşil Horasan  sevdamızı devam ettirdik. Bundan sonraki süreçte aynı çizgide devam edeceğiz.

 

ABDULKADİR AYDIN KİMDİR?

22.07.1961 tarihinde Erzurum İli Horasan İlçesi Aras nahiyesinde dünyaya geldi. İlkokul tahsilini Horasan İnkılap İlkokulunda, Ortaokul tahsilini Aras Ortaokulunda, Lise tahsilinde Horasan Lisesinde tamamladı.1981 tarihinde vatani görevine başladı. 1983 yılında kendisine ait şirkette Müteahhit olarak iş hayatına başladı.2014 yerel seçimlerde Abdulkadir AYDIN Saadet Partisinden Horasan Belediye Başkanı adayı oldu ve Belediye Başkanı seçilerek yeni görevine başladı. Seçiminden daha sonra 2014 Kasım ayında Başbakan Davutoğlu’nun katılımı ile Erzurum’da düzenlenen olağan kongresinde AK partiye geçti başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından rozet takıldı.

Abdulkadir Aydın Evli ve iki çocuk babasıdır.  

İLÇENİN KISA TARİHÇESİ

Horasan, Doğuyu Batıya bağlayan eski ipek yolu üzerinde bulunan ve M.Ö. 4000 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip olup, Büyük Roma,Asur, Uranu, Med, Pers Devletlerinin istilalarına uğramış, milattan sonraki dönemde ise, Sasani, Arap ve Bizans hakimiyetinde kalmış, bu devletler arasındaki savaşlarda bu günkü Horasan'ı içine alan bölge sürekli el değiştirmiştir. 1071 Malazgirt Savaşıyla birlikte Selçukluların Bizans,Gürcü ve Ermeni krallıklarına karşı kesin üstünlükleri Doğu Anadolu’nun zaptını başlatmış oldu. Bu süreçte İran Horasan' ın dan gelen Türk toplulukları o zamana kadar ismi ÜSKÜHAT olan yere Horasan ismini vererek burada yerleşmişler böylece Horasan bir Türk şehri olmaya başlamıştır.

 

Erzurum ve civarında Osmanlı hakimiyeti 1514 yılında yapılan Çaldıran Seferiyle kurulmuş ve Horasan, Erzurum Sancağı Pasinler Kazasına bağlı 16 köyden ibaret bir Osmanlı Nahiyesi olmuştur.1877-1878 Osmanlı-Rus harbi sırasında, Ahmet Muhtar Paşa kumandasındaki ordu her ne kadar kısmi başarılar elde ettiyse de Horasan - Köprüköy - Pasinler hattı Rus işgali altına girdi ve ordu Erzurum hattına çekildi.1917 yılında Rusya'da meydana gelen ihtilal üzerine Rus'lar, işgal ettikleri yerleri Ermenilere bırakarak bölgeden çekildiler. Rusların çekilmesinden sonra Doğu illerini kurtarmak üzere harekete geçen ordumuz Kazım Karabekir Paşa komutasında 12 mart 1918 de Erzurum' u kurtarmıştır. Horasan' ın Ermeni zulmünden kurtuluşu ise 25 mart 1918 tarihine tekabül eder. Horasan İlçesi, Cumhuriyet devrinde Pasinler İlçesine bağlı Zanzak (Akçataş) nahiyesinin bir koyü iken 1940 yılında nahiye merkezi şimdiki Horasan' a nakledilmiş ve 30 köy bağlanmıştır. 4Aralik 1953' de 6191 sayılı kanunla ilçe olmuştur.

 • Bayramoğlu
 • Cassoni
 • Desni
 • Pejoooo
 • Düzgün
 • Güvendik
 • Limdaş
 • MNG
 • Ziebart
 • MNG
 • Sezerler