Milletvekili Ilıcalı: 2 yıl içinde tramvaya bineceğiz...

Milletvekilliğinin ilk döneminde olduğu gibi hep projeleriyle gündeme gelen Ilıcalı ile yatırımları konuştuk. Cazibe merkezi projelerinden altyapıya, ulaştırmadan turizme kadar önemli projelerin hayata geçirildiğini belirten Ilıcalı, “Hem ulaşım altyapısı hem de güvenliği ile Erzurum yatımcı için en cazip il”dedi ve birbirinden dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

18/08/2017 | 01:02:06

ERKHABER / ERZURUM - Siyaset ve proje denilince akla ilk gelen isim AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’dan başkası değildir herhalde. Milletvekilliğinin ilk döneminde olduğu gibi hep projeleriyle gündeme gelen Ilıcalı ile yatırımları konuştuk. Cazibe merkezi projelerinden altyapıya, ulaştırmadan turizme kadar önemli projelerin hayata geçirildiğini belirten Ilıcalı, “Hem ulaşım altyapısı hem de güvenliği ile Erzurum yatımcı için en cazip il”dedi ve birbirinden dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Biz de sözü daha fazla uzatmadan ilgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz...

ERKHABER - Cazibe merkezleri ile başlayalım. Ciddi müracaat var ama sanki bir hareket söz konusu değil. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

M. ILICALI -Son durumu anlatayım. İlk defa size söylüyorum. 1 milyar TL tutarında yatırım için Erzurum’a müracaat var. Acaba Erzurum’a başvurulan projeler nasıl.Bunun için Kalkınma Bakanlığına, Kalkınma Bankası Genel Müdürlüğü’ne Başbakan Yardımcımız Recep Akdağ’la birlikte Naci Ağbal’la yaptığımız görüşmede yüzde 80’inin iyi hazırlanmadığını öğrendik. Bazı projelerin amacına uygun olmadığı söylendi. Yani burada amaç  istihdama katkıda bulunmak ve projenin sürekliliği. Bunun için de iki kriteri esas alıp incelemişler. Birincisi bu işi yapacak teknik yetenek, ikincisi ise mali yetenek. Önümüzdeki hafta ilgili bakanlarla oturup karar verecekler. Yapılan incelemelerin ardından Erzurum’a katkı sağlayacak projelerin olduğunu söyleyebilirim.

ERKHABER - Anladığımız kadarıyla 150’ye yakın başvuru var ancak 30 kadarı uygunluk taşıyor.

M. ILICALI - Bazı projeleri yakından takip ediyorum. Benim yönlendirdiklerim de var. Onların uygulanma şansı çok yüksek. En son Başbakan Yardımcımız buradayken milletvekilleri, belediye başkanı ve validen projelerle ilgili bilgi istedi. Sadece benim bildirdiğim 10 proje var. Diğer arkadaşlar da bildirdiler. Yani tahminime göre bu hafta karar verilmiş olacak.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL FABRİKALAR AÇILIYOR”

ERKHABER - Erzurum’da inşaat sezonu kısa olduğu için sanırım bu yılı da geçmiş olacağız.

M. ILICALI -Büyükşehir Belediye Başkanımız “seneye hep beraber fabrikaları açacağız” dedi. Mutlaka onun bildiği bir şeyler vardır.

ERKHABER - 2026 Kış Olimpiyatları çalışmaları ne durumda?

M. ILICALI -2026 Kış Olimpiyatları Bin’in üzerinde haber oldu. Gittiğim her yerde söylüyorum, dillendiriyorum. Cumhurbaşkanımız Erzurum’dan tüm dünyaya 2026 Kış Olimpiyatları’na aday olacağımızı duyurdu. Yetkililere de çalışmalara hemen başlanılması için talimat verdi. Cumhurbaşkanımızın bu ifadelerini tüm bakanlara, milletvekillerine, olimpiyat komitesine, belediye başkanlarına ve bölge valilerine yazılı olarak gönderdim. Hakkını teslim etmek lazım burada en büyük karşılığı Kayak Federasyonu verdi. Kayak Federasyonunun öncülüğünde toplantı yaptık. Sunumlar hazırladık. Beş kişilik çekirdek ekip oluşturduk. Ayrıca Ankara’da tekrar toplantı yaptık. Son geldiğimiz yeri anlatmak için Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızdan randevu istedim. Ama en çok bu işle ilgili olan Gençlik ve Spor Bakanlığı. Spor Bakanına 2026’dan hiç bahsetmiyorsun diye sitem ettim. Sadece gülümsemekle yetindi. Yeni spor bakanımız çok samimi olduğum milletvekillerinden biri. Aynı okuldan mezunuz. Tanıdığım bir kardeşim. Kendisiyle görüştüğümde ilk mesajının 2026 Kış Olimpiyatları ile ilgili olacağını söyledi. Bakan Bey’le ayrıca bir telefon görüşmesi yaptım. Bir araya gelip bir yol haritası belirleyeceğiz. Bu benim değil, Cumhurbaşkanımızın talimatı. Bunu sonuna kadar götüreceğiz. Bu arada süreci yakından takip ediyorum. Daha başvurular açılmadı. Başvurular Eylül ayında açılacak ve inşallah başvurumuzu yapacağız.  Yani bu iş 2018’de resmen hareketlenmiş olacak. Bu süreci de iyi değerlendirip daha kalıcı faaliyetler yapacağız inşallah.

“RAYLI SİSTEM 2 YIL İÇİNDE TAMAM”

ERKHABER - Hocam hafif raylı sistemin son durumu nedir. Hangi aşamada?

M. ILICALI -Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde hazırladığım projelerden biride Hafif Raylı Sistem’di. Bu işin esas sorumluluğu belediyelere aittir. Belediye başkanımıza bu işi birlikte yürütelim dedik. Ancak belediyenin bu işte zorlandığını gördüm. Çünkü büyük bir proje. Bu projeyi Ankara’ya taşımaya karar verdim. Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin hemen ardından Ulaştırma Bakanımız Erzurum’a geldi. İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda bu projeyi Erzurum’a kazandıracağız dedi. Bakanlar Kurulu kararını aldık. Şimdi bakanlıkta alt yapı genel müdürlüğü ile süreci yürütüyoruz. Şimdi bunun yapım ihalesini yapacağız. Yakın maliyeti araçlar dahil 500 milyonluk bir iş. 13 kilometre. Yani bu yıl içinde bunun direk yapımını ihale etmiş olacağız. 2 yıl içinde de inşallah Erzurumlular tramvaya binmiş olacak. Başbakanım Erzurum’a geldiğinde de milletvekilleri adına benim konuşmamı istedi. Bende bu projeyi öne çıkardım. Başbakanımız da benimde imzam var onaylıyorum dedi. Türkiye’de ilk defa İstanbul, Ankara ve İzmir dışında bir Anadolu şehrinde yapılacak olan tramvay projesini hükümet üstlenmiş oldu.

ERKHABER - Sizin uzmanlık alanınız ulaştırma. Erzurum’a gelecek olan bir hızlı trende var. Bunu erkene almanın yolu ne. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

M. ILICALI - 15 sene önce biz bu cazibe merkezi projesini getirseydik, Erzurum’a sanayiye yönelik yatırımlarda kimse başvuruda bulunmazdı. Burada bir sanayi olması için hammaddenin hızlı ve ucuz gelmesi pazarlamanın hızlı olması lazım. 15 sene içinde Erzurum’da neler değişti. Baktığınızda 15 sene önce küçücük bir havaalanı vardı. İstanbul Erzurum arasında sadece haftanın 2 günü uçak vardı. Bölünmüş yollar diye bir şey yoktu. Ne de hızlı tren söz konusuydu. Şu an geldiğimiz noktada 2 milyon kapasiteli Erzurum Havalimanımız var. Hızlı trenle bağlarsak eğer Erzurum, Erzincan ve Kars olimpiyat kriterlerine uyar. 2026 olimpiyatlarıyla beraber hızlı treni de hızlandırmış oluruz ama yine de 2023’den önce Erzurum’a hızlı tren gelmiş olacak. Buradan bir müjde daha vereyim. Hızlı tren sadece yolcu değil, yükü de hızlı olarak taşıyacak. Ovit Tüneli, Kırık ve Dallıkavak tünelleri, Zigana ve Kop tünelleri,  diğer tarafta Tekman tüneli Türkiye’nin Doğu’sunu Karadeniz’de ki limanlara bağlamış olacak. Hem ulaşım altyapısı hem de 23 il içerisinde en güvenli il olması yatırımcı açısından Erzurum’u cazip hale getiriyor.

“UÇAK BİLETLERİYLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİ THY’YE İLETTİM”

ERKHABER - Yine uzmanlık alanınız olduğu için soruyorum. Bu çok eleştirilen bir konu. Erzurum’dan İstanbul’a, Ankara’ya ve İzmir’e uzat biletleri Trabzon’a göre, Rize’ye göre Erzincan’a göre çok pahalı. Bununla ilgili size de şikayet geldi mi?

M. ILICALI -Bu konuda bana da çok sayıda şikayet geldi. THY Genel Müdürü gelir gelmez dağda ki oteller uçak saatlerinin değişmesini istediler. Saatleri istediği gibi değişti. Pahalı olduğuna dair rapor yazdım. Sayın başbakanımıza ve Ulaştırma Bakanı’na verdim. Bunu takip ediyorum. Yani sizinle aynı düşüncedeyim. Bu arada konu uçaktan açılmışken uçak başına 6 bin dolar turizm amaçlı destek veriliyor. Bugüne kadar bir tane uçak inmedi. İhracata da büyük destek veriliyor. TIR’la Bakü’ye yapacağınız bir ihracata kilometre başına destek veriliyor. Yani nakliye parasını neredeyse devlet size ödemiş olacak. İhracata karayolu desteği var. Turizme uçak yakıt desteği var. Bunları da bilgilendirip, bilinçlendirip kullanmamız lazım.

“15 TEMMUZ’DA TÜRKİYE UÇURUMDAN DÖNDÜ”

ERKHABER - Birazda 15 Temmuz’u konuşalım. O gece neredeydiniz, nasıl haber aldınız ve ne tepki gösterdiniz?

M. ILICALI - Öncelikle bugün 23 Temmuz. Önce ona değinelim. Çok anlamlı bir gün. Bundan 98 yıl önce ecdadımız Tüm Türkiye için önemli bir toplantıya imza atmış. Halkımız orada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkmış. Neredeyse bir asır önce artık dağılmak üzere olan, parçalanmak üzere olan sıfır prestijli bir hükümetin kurulması için yeni bir adım atılmış. Bugünde Devlet tiyatrosu sanatçıları bunun canlandırmasını yaptılar. Ecdadımız Atatürk’e burada sahip çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır. Bu milli mücadele sonucunda gazi meclis kulmuş, Cumhuriyet kulmuş. 100 yıl geçmiş 15 Temmuz 2016’da hain FETÖ terör örgütü ülkenin bölünmez bütünlüğünü parçalamak için bir darbe kalkışması yapmış ancak bu darbe kalkışmasında da bu asıl millet cumhurbaşkanımızın da yönlendirmesiyle halkımız ülkemizin bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmış ve bu darbe kalkışmasını önlemiş. Allah’a şükür Türkiye uçurumdan döndü. Ben de o gün 15 Temmuz’da Erzurum’da Sağlık bakanımızın amcası rahmetli olmuştu. Beraber uçakla geldik taziyeye geldik. Efkan Bey’de baudaydı. Efkan bey’i 21.30’da Ankara’ya yolcu ettim. Yeğenim beni arayıp İstanbul’da köprüler de anormal şeylerin olduğun söyledi. Sonra telefon trafiği arttı. Esma Park’taydım. Eve geldim kıyafetimi değiştirdim. Sonra polis evine geçtik. Balkona çıktık. 100 binin üzerinde bir kalabalık vardı. Bize güven verdiler. Sonuçta Cumhurbaşkanımızın yönlendirmesiyle kalabalık iyice arttı. Sonuçta sabah namazı daha okunmadan olay ortadan kalktı. Namaz kıldık, çorbamızı içtik, Sağlık Bakanımızla beraber meclise gittik.

ERKHABER - Yaş itibariyle 1980’i görmüş ve yaşamış birisiniz. Halk işin içine hiç bu kadar girmedi. Tam tersi alkışlayanlar oldu. Yüzde 97 ile Anayasa oylandı. 15 Temmuz’da halk sokaktaydı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

M. ILICALI -Muazzam bir iletişim çağındayız. İletişim kanallarının başta televizyon kanallarının sağlam durması çok önemli bir faktördü. Türkiye’nin çok cesur, inançlı ve gerçek demokrat bir Cumhurbaşkanı var. Bunun altını çok iyi çizmemiz lazım. Düşünebiliyor musunuz darbe kalkışmasının birinci hedefi doğrudan doğruya Recep Tayyip Erdoğan’ın yok edilmesi. O gece başkomutanımızın büyük cesaret göstermesi vatandaşa da büyük güven verdi.

ERKHABER - Kabine revizyonu yapıldı. Biz sizi de kabine de görmek istiyorduk. Sağlık bakanımız Başbakan Yardımcısı olarak kabine de yer aldı. Siz kabine revizyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

M. ILICALI -Performansa, milletvekili ilişkisine çok dikkat etmişler. Genelde milletvekillerimizin bölgesi adına şikayet ettikleri bakanların kabine de olmadığını görüyorum. Diğer taraftan bölge dengeleri çok dikkate alınmış. Erzurum cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde büyük bir başarı elde etti. Büyükşehirler arasında birinci oldu. Siyaset halka hizmet için yapılır. Bireysel değil, toplumsal düşünüyorum. Bundan sonra ben bakan olurum olmam önemli olan halka hizmettir. 

Anahtar Kelimeler:
 
 
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mobil Site

Sondakika

Firma Rehberi

Seri İlanlar

Galeriler

Web Tv

Yazarlar

Üyeler

Neler Oluyor?

İletişim

Künye

Web Master